17 Юни, 2026

Разузнавач, разследвал опита на убийство на Скрипал, оглави МИ-5

Разузнавач, разследвал опита на убийство на Скрипал, оглави МИ-5
Кен Маккалъм

Великобритания назначи днес Кен Маккалъм, разузнавач от кариерата, ръководил отговора на опита за убийство на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал, за нов ръководител на контраразузнавателната си служба МИ-5, предаде Ройтерс.

Маккалъм, който има 25-годишен стаж в МИ-5, изкарва първото си десетилетие в службата с фокус върху Северна Ирландия, но впоследствие започва да се бори с радикалните ислямисти, основно в сферата на киберсигурността и гарантирането на сигурността на летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г.

В навечерието и по време на самата Олимпиада в Лондон през 2012 г. той ръководи всички контратерористични разследвания и всички мерки за управление на риска, посочва МИ-5.

Впоследствие през 2018 г., след като бившият руски двоен агент Сергей бяСкрипал и дъщеря му Юлия бяха открити отровени с разработен по съветско време нервнопаралитичен газ, Маккалъм бе начело на отговора на контраразузнавателната служба на опита за убийство.

"През 2018 г. Кен ръководеше отговора на опита за убийство срещу Сергей Скрипал, в рамките на безпрецедентния международен отговор на разузнавателните ни съюзници, начело на който застана Обединеното кралство", заявиха от МИ-5.

Великобритания обвини Русия за атаката, при която загина случайно британски гражданин. Москва отрече да има каквато и да било роля, но западните сили изгониха десетки руски разузнавачи, работещи под дипломатическо прикритие.

Маккалъм ще наследи на поста Андрю Паркър, който се оттегля през април.

МИ-5, служба, създадена през 1909 г. за противодействие на германския шпионаж в навечерието на Първата световна война, има за задача да пази националната сигурност на Великобритания. Основната й работа в момента е да се бори с международния тероризъм, макар че е и контраразузнавателна служба, отбелязва Ройтерс, , цитиран от dir.bg.

Сподели:
Тръмп блокира ключов пост в разузнаването: Сенатът чака, докато негов човек не получи зелена светлина

Тръмп блокира ключов пост в разузнаването: Сенатът чака, докато негов човек не получи зелена светлина

Президентът на САЩ отложи изслушването на Джей Клейтън за директор на националното разузнаване, настоявайки първо Сенатът да одобри избрания от него наследник на влиятелния прокурорски пост в Ню Йорк

Боян Радойков: Има само една добрата новина от сделката САЩ – Иран, всичко останало е на загуба

Боян Радойков: Има само една добрата новина от сделката САЩ – Иран, всичко останало е на загуба

По неговите думи става дума за крехко примирие, от което стратегическите печалби са за Техеран, което не изключва възобновяване на конфликта

WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка

WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка

Техеран е научил, че може да преживее най-лошото, което Вашингтон може да му поднесе, но все още се нуждае от облекчаване на санкциите, за да предотврати икономическото бедствие

Коментари (0)