Южнокорейският депутат Ли Сон-кун заяви пред журналисти, че КНДР е събрала разузнавателни данни за американски чиновници, които зад кулисите се занимават с дипломация по отношение на Северна Корея.
Северна Корея се подготвя за възможна среща между лидера Ким Чен Ун и президента на САЩ Доналд Тръмп, тъй като такава идея се появи по време на неотдавнашното посещение на американския лидер в Азия. Това съобщава Националната разузнавателна служба на Южна Корея (NIS), предава Bloomberg.
Южнокорейският депутат Ли Сон-кун заяви пред журналисти, че КНДР е събрала разузнавателни данни за американски чиновници, които зад кулисите се занимават с дипломация по отношение на Северна Корея.
Също така министърът на външните работи на КНДР Чхве Сон Хуе повдигнала въпроса дали да продължи планираното си посещение в Русия, след като Тръмп заяви готовност да се срещне с Ким.
В Bloomberg припомниха, че последният път Тръмп се видя с Ким през 2019 година по време на първия си мандат. В същото време по време на последното си пътуване в Азия американският лидер подчерта, че е отворен за нова среща със севернокорейския президент, но конфликтите в графика му попречили.
„Благодарение на растящото сътрудничество с Русия и укрепването на връзките с Китай Северна Корея може да се стреми да подобри отношенията със САЩ. NIS вижда висока вероятност за провеждане на среща на върха между Северна Корея и САЩ“, каза пред журналисти друг депутат, информиран от NIS, Пак Сун-вон.
В същото време Ким не изключил възможността за среща с Тръмп, но настоявал Вашингтон и Сеул да се откажат от изискването за денуклеаризация.
Коментирайки военното сътрудничество между КНДР и Русия, в разузнаването отбелязали, че на Северна Корея ще ѝ е нужно немалко време, за да постигне пълна оперативна готовност на своите хиперзвукови ракети, наблюдателни спътници и есминци. По думите на Ли развитието на подводните системи за въоръжение също остава бавно.
Северна Корея и Русия – последни новини
По-рано разузнаването на Южна Корея съобщи, че КНДР е изпратила в Русия 5000 „строители“, за да помогнат във „възстановяването на инфраструктурата“. Също така разузнавачите „са открили постоянни признаци на подготовка и подбор на персонал за разполагането на допълнителни войски“.
Освен това стана известно, че според данните на южнокорейското разузнаване около 10 хиляди военнослужещи на КНДР в момента са разположени в близост до руско-украинската граница.
В същото време разузнаването на Великобритания установи, че КНДР помага на Москва да нанася удари по Украйна. По-конкретно оператори на безпилотни летателни апарати от Северна Корея помагат на армията на РФ да използва реактивни системи за залпов огън за нанасяне на удари по украинските позиции в Сумска област на Украйна.
„Въпреки че войските на КНДР най-вероятно по-рано са извършвали тактически удари и разузнавателни операции срещу украинските сили в Курска област на Русия, тяхната основна роля е била пехота, която е провеждала настъпателни бойни операции срещу украинските сили в Курска област“, отбелязаха в разузнаването.
Още от Свят
Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток
Природната стихия засегна южните райони на острова с внезапни наводнения, определени от представители на местните власти като “невиждани досега”
ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект
В интервю за германския вестник “Велт” естонският премиер и върховен представител на ЕС Кая Калас посочи, че натискът трябва да продължи, докато Русия не прекрати войната си в Украйна
Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища
Данни от борсовата търговия разкриват, че през юли турската страна е получила около 900 тона петрол при 1,2 млн. тона през юни, като според експерти това се дължи на спада на вноса през черноморските пристанища на Русия