10 Май, 2026

Разузнавателната агенция на Македония: През 2017 г. страната е била цел на хибридни заплахи

Разузнавателната агенция на Македония: През 2017 г. страната е била цел на хибридни заплахи

Външни сили проектират антизападен, анти-ЕС анти-НАТО наратив, са казва в доклада на службата

Според годишен доклад на Разузнавателната агенция на Македония „през 2017 г. страната е била цел на хибридни заплахи в няколко ключови момента, особено при смяната на властта и промяната на съседските отношения“, предава македонската медия „Независен“.
„Разузнавателните приоритети на страната бяха насочени към откриване и разпознаване разрушителното въздействие на външни сили, които чрез медии в Македония и в региона се опитват да влияят върху възприемането на гражданите с проектиране на антизападен, анти-ЕС анти-НАТО наратив“, пише в доклада, цитиран от агенция "Фокус". 

Според Разузнавателната агенция сигурността в страната е била определена от глобалните промени на центровете на властта, разделението на сфери на влияние, конфликтите в Близкия изток и политическа турбулентност в региона на Югоизточна Европа. В доклада се отбелязва, че приоритетите в работата са в резултат от външно-политическата програма на правителството за засилване на дейностите към евроатлантическия курс на държавата. Поради засилените действия трафикантите мрежи в близост до границата и опитите за реактивиране на "балканския маршрут", кризисната ситуация на северната и южната граница е удължена до юни тази година и се извършвал усилен надзор върху приемните транзитни центрове за мигранти.
„Интересът е насочен към събиране и обработка на информация за възможното активиране на нова мигрантска вълна от Близкия изток, Северна Африка през Турция и Гърция, използването на мигрантски маршрути и канали за прехвърляне на чуждестранни бойци, завърнали се от кризисните огнища към Европа и Балканите“, съобщава разузнаването
Обект на интерес сред разузнаването е и „студената война“ между Русия и Запада, чиито последствия се усещат в региона, включително и в Македония.

Сподели:

Коментари (0)

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

В петата година от войната Украйна определено е изтощена от руските нападения. Но е и пълна с нова увереност за победа

Кремъл загатна за нова совалка на Уитков и Къшнер

Кремъл загатна за нова совалка на Уитков и Къшнер

Помощникът на президента на Русия Юрий Ушаков заяви, че рано или късно техните американски колеги ще пристигнат в Москва, за да продължат диалога за края на войната

Медиен удар срещу Русия: Изключиха руския съюз на журналистите от Международната федерация

Медиен удар срещу Русия: Изключиха руския съюз на журналистите от Международната федерация

Руският съюз на журналистите е на практика инструмент за легализиране на войната и узаконяване на руската окупация