5 Декември, 2025

Кълъчдароглу даде невероятно обещание на хората, но те не го разбраха

Кълъчдароглу даде невероятно обещание на хората, но те не го разбраха

Защо? Защото в историята на Турия правителството никога не е правило нещо за хората, без да иска пари

Рекорден спад на турската лира ден преди балотажа на президентските избори. На финалната права един срещу друг се изправят действащият президент Реджеп Ердоган и основният му опонент Кемал Кълъчдароглу. Предизборната битка приключи, а утре изборният ден започва в 08:00 часа.

Кандидатите закриха своите кампании днес. По време на закриването Кълъчдароглу се оплака от тотално затъмнение. По думите му властите пречели той да получава телевизионни участия и по този начин спирали комуникацията с неговите симпатизанти. Той каза още, че изборите са недостойни и нарече Ердоган „страхливец”.

Риториката на Ердоган не беше по-различна. Той упрекна своя опонент, че поляризира нацията чрез провокации. Ердоган изрази увереност в своята победа и се обърна към симпатизантите си с думите: „Както виждате, те ще изгубят”.

Настояването на опозицията Турция да се трансформира в парламентарна република, не е просто предизборна стръв, казва настоящият депутат от Народно-републиканската партия Юксел Йозкан. По думите му, в момента Меджлиса е само формалност.

„В Турция нямаме парламент, има символично само. Великото народно събрание на Турция - 600 депутати сме, но за съжаление, така е”, каза проф. Юксел Йозкан, депутат от Народно- републиканската партия.

Настоящият народен представител обори и атаките, които кандидатът за президент на опозицията получава в последната седмица. А именно, че използва националистически послания в своята кампания.

„От началото, когато започна самата избирателна кампания, ние казахме, че ще решим проблемите с бежанците. Ако приемат това изказване като националистическо, това въобще не е приемливо. Над 10 милиона бежанци има в Турция. Не знам колко от тях получиха гражданство и колко гласуват. Това не е случайност”, каза проф. Юксел Йозкан.

Голямата борба в неделя ще е разпределянето на гласовете на третия кандидат, смята Неджати Йозкан, човекът грижил се за кампаниите на кмета на Истанбул и редица политици в Турция.

„Попитахме ги кой кандидат ще подкрепите? 45% от тях казаха, че ще гласуват за Калъчдароглу, 20% от тези избиратели казаха – за Ердоган. И останалите заявиха – няма да гласувам. Така че първото и най-голямо парче от пая ще дойде от поддръжниците на Синан Оган”, заяви Неджати Йозкан, Международна асоциация на политическите консултанти.

Изненада за голямата част от хората в Турция се оказва голямата подкрепа за Ердоган в районите, пострадали от земетресенията.

„Ердоган каза на тези хора, че ще построи техните къщи. Половината ще се платят от правителството, а останалата част хората ще изплащат за период от 20 години. Кълъчдароглу им обеща, че ще ги построи държавата. Но това беше много невероятно обещание за хората и те избраха да се доверят на Ердоган. Защо? Защото в историята на Турция, правителството никога не е правило нещо за хората, без да иска пари”, заяви Неджати Йозкан. 

Предимството на Ердоган, според политическия консултант, е използването на медиите за агитация. И дава пример, на първия тур само за няколко дни Ердоган е имал думата в над 28 телевизионни канала в страната.



Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“