27 Юли, 2026

Франция и Великобритания удариха температурни рекорди за май: 33,5°C край Лондон

Снимка: EPA/BGNES

Метеорологичната служба на Обединеното кралство заяви, че рекордът на страната за май е бил счупен, когато на летище Хийтроу близо до Лондон беше регистрирана температура от 33,5°C, като по-късно в понеделник и във вторник се очакват максимални температури до 35°C

Рекордни майски температури заляха Франция, докато екстремни горещини удариха Западна Европа, съобщава Gurardian

Живакът в Испания също се покачи доста над нормата, като метеорологичното явление се очаква да продължи още няколко дни.

Повече от 20 града във Франция регистрираха най-високите си майски температури, а Обединеното кралство постави национален топлинен рекорд на фона на екстремни горещини в началото на лятото, които може да доведат до покачване на живака до 40°C в части от Испания до края на седмицата.

Метеорологичната служба на Обединеното кралство заяви, че рекордът на страната за май е бил счупен, когато на летище Хийтроу близо до Лондон беше регистрирана температура от 33,5°C, като по-късно в понеделник и във вторник се очакват максимални температури до 35°C.

Според прогнозите на метеоролозите, във Франция, Испания и Обединеното кралство вероятно ще бъдат поставени стотици нови майски рекорди, като температурите ще надвишат нормите с 12 или 13 градуса. Това е „преждевременен, забележителен и дълъг“ горещ епизод, който се очаква да продължи още няколко дни.

Националната метеорологична агенция на Франция заяви, че рекордните температури са причинени от топлинен купол, в който горещ въздух от Мароко е задържан под зона с високо налягане, добавяйки, че Европа може да очаква подобни събития „все по-често, все по-интензивно и все по-рано“.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Иран: Разговорите с Оман за Ормузкия проток са двустранни, без връзка със САЩ

Иран: Разговорите с Оман за Ормузкия проток са двустранни, без връзка със САЩ

Междувременно иранската държавна телевизия съобщава, че военноморските сили на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция са спрели шест плавателни съда, след като те са направили опит да преминат по маршрут, който не е одобрен от иранските власти

САЩ наложиха санкции на турска компания за връзки с „Хамас“

САЩ наложиха санкции на турска компания за връзки с „Хамас“

Компанията е превела стотици хиляди долари на „Хамас“, съобщи Службата за контрол на чуждестранните активи OFAC

Иран се закани на Украйна след атака срещу ирански кораб в Каспийско море

Иран се закани на Украйна след атака срещу ирански кораб в Каспийско море

Говорителят на външното министерство на Иран Есмаил Багаеи окачестви дейсвието като "опасен акт на авантюризъм, който със сигурност няма да остане без отговор от наша страна“

Коментари (0)