Само в 24 процента от проучените 180 държави и територии ситуацията със свободата на печата е добра
"Омразата към журналистите прерасна в насилие", предупреждава неправителствената организация "Репортери без граници" в годишния си доклад за свободата на медиите в света, публикуван днес в Париж, предаде Франс прес.
Само в 24 процента от проучените 180 държави и територии ситуацията със свободата на печата е "добра" или "по-скоро добра", в сравнение с 26 процента през 2018 година.
"В много страни враждебното отношение и омразата към журналистите, изразявана от политическите лидери, прерасна в по-сериозни и по-чести действия" на насилие, подчертава "Репортери без граници" в комюнике.
Още от Свят
Исландия в стрес: Дезинформация залива страната 3 месеца преди референдума за ЕС
Пропагандната реторика е заимствана от омразния британски политик Найджъл Фараж, най-големият пропагандатор за Брекзит във Великобритания, която може да превърне страната в мишена за Русия
Тревожен сигнал за Украйна: С 9 по-малко са държавите в коалицията за въоръжаване на Украйна
От 2024 г. насам Прага координира доставките на над 4 милиона артилерийски снаряда за Киев чрез международната инициатива да компенсира недостига на боеприпаси за украинската армия, подкрепена от 18 държава през 2025 г.
WSJ: Европа вижда все по-реално опасността Путин да разшири войната отвъд Украйна
Русия заплаши да бомбардира „центрове за вземане на решения“ в Латвия, след като обвини страната, че в нея работят украински оператори на дронове