"Република северна Македония" е най-вероятното име, за което външните министри на Македония и Гърмия - Никола Димитров и Никос Кодзияс, са се договорили при последната си среща. Това съобщава македонската телевизия "Телма", която се позовава на дипломатически източници.
Двамата министри са одобрили и конкретен план от 11 точки за окончателно решаване на спора за името. Планът се очаква да бъде одобрен от премиерите на двете страни Зоран Заев и Алексис Ципрас в телефонен разговор, съобщава Медияпул.бг. След това двамата министър-председатели ще организират среща в Преспа, на която официално ще представят споразумението.
"Появява се перспектива за решаване на спора за името. Преговорите водим и продължихме да водим с чувство за отговорност и патриотизъм. Но и с решителност и вяра в нуждата от намиране на решение", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас в реч пред годишното общо събрание на Федерацията на предприятията в Гърция.
Македонският премиер Зоран Заев заяви oт своя страна пред журналисти в Скопие, че все още няма окончателен договор с Гърция за името на Македония, но отбеляза, че и двете страни са близо до намиране на решение на дългогодишния спор.
Това е поредното име, което се спряга в дългогодишния спор между двете държави за името. Преди това имаше сближаване на позициите и по "Илинденска Македония", но гръцките партии го отхвърлиха. За началото на юни в Гърция се организират отново многохилядни протести, тъй като опозиционните партии не приемат в новото име да влиза под каквато и да е форма "Македония".
В същото време македонците са готови на компромиси и търсят бързо решение, тъй като се надяват на срещата на върна на ЕС в края на юни да получат покана за начало на преговори.
Гърция и Македония спорят от 25 години за името "Македония", което според Атина крие в себе си териториални претенции към едноименната гръцка област. В същото време България остава пасивна в спора за името на Македония, въпреки общата история, която свързва двете страни.
Още от Свят
Мицкоски: Преговорната рамка с ЕС е катастрофа за Северна Македония
Министър-председателят на страната заяви, че не знае кой може да му гарантира, че "няма да има повече блокади"
CNN разкри плановете на Доналд Тръмп за Украйна
Демилитаризираната зона вероятно ще се нуждае от охрана. Но не е ясно кой ще изпълнява тази роля – войски на НАТО или войници от неутрални страни.
Foreign Policy: Ако Украйна иска да оцелее, тя се нуждае от много повече войници и лекари, медицински сестри и медици
Украинските бойни медици и военни лекари превъзхождат руските, но острият им недостиг остава.