25 Юни, 2026

Решаващи избори в Румъния: Към проевропейската стабилност или проруските идеи?

Никушор Дан гласува, снимка: БТА

При необичайно висока избирателна активност преминава балотажът за избор на президент. Пред много секции хората се редят на дълги опашки.

В Румъния при висока избирателна активност преминава балотажът за избор на президент

На балотажа премерват сили 55-годишният независим кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан и 38-годишният лидер на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион. 

Пред много избирателни секции в страната хората се редят на дълги опашки. Секциите отвориха в 7:00 ч. сутринта и ще затворят в 21:00 ч., съобщават от БНР.

Близо 40% са гласувалите към 14:00 часа - над 2 млн. души повече, спрямо първия тур!

37,51% е общата избирателна активност на балотажа до 14:00 часа. Общо 6 746 996 души са гласували - 5 636 917 от тях в Румъния, а останалите от диаспората. 

Преди две седмици, когато се проведе първият тур, избирателната активност беше 28,65% по същото време. 

Най-висока – над 40% е избирателната активност в окръг Илфов, който обгражда района на столицата Букурещ.

Местните медии показват кадри с опашки от автомобили и засилен трафик с желаещи да гласуват и активност в различни части на страната.

Силен е ентусиазмът и мобилизацията и в чужбина – рекорден брой над 1 млн. румънци, живеещи извън страната вече гласуваха. Секциите в тези страни отвориха още в петък.

Вотът е определян от анализатори като най-важният за Румъния в цялата ѝ посткомунистическа история и като решаващ не само за управлението на страната, но и за геополитическата ѝ ориентация.

Какъв е изборът на румънците в днешния ден коментира пред БНР политологът проф. Катерина Преда, като заяви: "Ясно е, че това е избор между проевропейската стабилност и предвидимост на фона на икономическите проблеми, които имаме, срещу хаос, нестабилност, призиви за насилие и проруски идеи".

Сподели:
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление

Коментари (0)