22 Юни, 2026

Reuters: Меркел ще трябва да промени следвоенната стратегия на Германия заради Тръмп

Reuters: Меркел ще трябва да промени следвоенната стратегия на Германия заради Тръмп

Британският премиер Тереза Мей беше първият чуждестранен лидер, който се срещна с американския президент Доналд Тръмп в Белия дом, но този, който е важен в Европа е германският канцлер Ангела Меркел, предава Reuters Нейният отговор на очевидната готовност на Тръмп да отхвърли 70-годишната подкрепа на САЩ за НАТО и Европейския съюз ще бъде ключова за определянето на бъдещето на Германия и ЕС, цитира "Фокус".

От гледна точка на ценностите, доктрината на Тръмп подценява ключова стратегия на следвоенна Германия, която от Конрад Аденауер до Ангела Меркел е търсила да спечели международното уважение и влияние като обвързва страната с общата европейска съдба. Интеграцията е основно икономическа и монетарна чрез институции като Европейската комисия и Европейската централна банка, отколкото чрез европейска армия. Чрез този подход Германия процъфтява както политически, така и икономически.

Ако Берлин обаче не може да разчита повече на американската подкрепа, Меркел ще трябва да промени тази следвоенна стратегия. Нейният най-радикален отговор ще бъде създаването на европейска военна сила, като същевременно опита да реши проблемите в еврозоната.

Създаването на такава военна сила със своя собствена постоянна щаб-квартира потенциално е по-лесно, тъй като Обединеното кралство, което винаги се е противопоставяло на тази идея, реши да напусне блока. И все пак този ход ще бъде рискован за Меркел. Решението да се търси икономическа интеграция с Римския договор, чиято 60-та годишнина ще се отбележи в края на март, идва след провала за създаване на „Европейска отбранителна общност“ в началото на 50-те години. Този проект рискува да събуди старите страхове от германската военна мощ, които плашат германците също толкова, колкото и другите европейци.

Сподели:
Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките

Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките

Иранските представители са напуснали сградата на преговорите след среща с катарската делегация

Мадяр: Диктатурите рухват внезапно, падането на Крим е краят на Путин

Мадяр: Диктатурите рухват внезапно, падането на Крим е краят на Путин

„Крим ще събори Москва – това е психологическата точка на пречупване"

Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират

Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират

Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи

Коментари (0)