28 Юли, 2026

Ревизоро: Митниците се манипулират и дистанционно, разполагаме със снимков материал за "канал"

По данни на прокуратурата, престъпната група, заловена в петък, е ощетила Европейския съюз с над 3,6 млн. лв.

Системата на митниците може да се манипулари - било отвътре, било дистанционно. Това се прикрива и се пази далече от обществеността, каза в "Здравей, България" на Нова тв Емил Димитров - Ревизоро. Той обясни, че се случва да постъпят запитвания от чужбина за камиони и се оказва, че те не съществуват по списъци. "Касовият апарат на държавата не работи. Може дистанционно да се изтриват данни в митниците. В комисията вече имаме снимков материал, доказващ канал за заобиколяне на данъчни складове", съобщи Ревизоро, който е и председател на комисията по контрабандата към парламента.

Припомняме, че при акция в петък бе задържана организираната престъпна група. Трима души остават в ареста за контрабанда и е действала на територията на страните-членки от ЕС и Македония. За да избегнат плащането на мита и акцизи, на участниците в групата е било необходимо законосъобразно приключване на митнически режим.  

Трима от шестимата обвинени за хакерската атака в Агенция "Митници" остават за постоянно в ареста. Това са считаният от прокуратурата за ръководител на организираната престъпна група Емил Милчев - бивш служител на граничен пункт "Калотина", Янаки Евтимов, който и сега работи на митница "Гюешево", и 22-годишният компютърен специалист Димитър Пешев. Според обвинението, тримата са участвали в схема за контрабанда. Със специално написан софтуер Пешев е успял да пробие системата на митниците. С флашки вирусът е бил инсталиран в служебни компютри на Агенцията и е манипулирал данни за преминаващи камиони с товари. Схемата е била засечена и наблюдавана от юни 2015-та. По данни на прокуратурата, тя е ощетила Европейския съюз с над 3,6 млн. лв.
Сподели:
Съдът постанови: Постоянен арест за похитителя на Наталия

Съдът постанови: Постоянен арест за похитителя на Наталия

Прокуратурата повдигна 4 обвинения на Симеонов, като най-тежкото е за отвличане при опасен рецидив, заради което може да получи присъда и присъда "доживотен затвор"

Между 10 и 20 г. затвор или доживот заплашват пастрока на Наталия

Между 10 и 20 г. затвор или доживот заплашват пастрока на Наталия

„Съмнявам се да получи доживотен затвор, защото от европейските институции получаваме сигнали, че това наказание е нехуманно, тъй като не дава перспектива на осъдения", заяви говорителят на Окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров

Прецедент: Държавите членки на МНС гласуват за отстраняването на гл. прокурор Карим Хан

Прецедент: Държавите членки на МНС гласуват за отстраняването на гл. прокурор Карим Хан

В 24-годишната история на Международния трибунал за първи път провежда вот за освобождаване на своя главен прокурор

Коментари (0)