5 Декември, 2025

Революция на фронта: Как дронове и роботи променят войната в Украйна

Революция на фронта: Как дронове и роботи променят войната в Украйна

илюстративна нимка: ЕПА/БГНЕС

„Змий“ е част от амбициозен план на Киев да разположи 15 000 роботизирани бойни системи до 2025 г.

Украйна ускорено въвежда бойна роботика на фронтовата линия, като технологиите вече променят правилата на войната, пише The Telegraph. Най-новото попълнение – роботът „Змий“ – вече е в действие. Управляван дистанционно от безопасно укритие, той се използва за обезвреждане на мини и намалява риска за украинските войници.

„Змий“ е част от амбициозен план на Киев да разположи 15 000 роботизирани бойни системи до 2025 г. Целта: да се компенсира недостигът на човешки ресурс и да се противодейства на военното превъзходство на Русия. Машините няма да заменят изцяло пехотата, а ще я допълват с повече мобилност, ефективност и защита.

В момента над 500 стартъпа в Украйна разработват безпилотни технологии – подкрепяни от държавата, дарения и частни инвестиции. Именно Украйна стана първата страна в света със специализирано военно подразделение за дронове и наземни роботи – Силите за безпилотни системи.

„Украйна е лидер в практичната роботика – не по сложност, а по мащаб и бързина на внедряване“, казва Давид Кириченко от Henry Jackson Society. Обратната връзка от бойното поле позволява модификации в реално време – често в рамките на дни.

Краят на 2024 г. донесе повратен момент: Украйна осъществи първото изцяло роботизирано нападение край Липци, Харковска област. „Противникът бе напълно изненадан. Беше в пълна паника“, разказва офицер Шухай от бригада „Харта“.

Следващата фаза, според анализатори, е „роева координация“ – автономни дронове, които действат синхронизирано. Технологията все още се развива, но вече има знаци за готовност.

Досега дроновете се използват най-успешно в логистика, евакуации и инженерни мисии. „Безпилотните системи изпълняват скучни, мръсни и опасни задачи. Те създават време и пространство за спасяване на животи“, обобщава Филип Локууд, бивш ръководител на отдела за иновации в НАТО.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.