Още в началото на своето съществуване комунистическият режим е хвърлил допълнителни милиони лева за храна, дрехи и други битови нужди за част от състава на МВР – преди всичко за милицията, оперативните работници в министерството, граничните войски, и Държавна сигурност. Това става ясно от документ, включен в сборника "Държавна сигурност и гранични войски" на Комисията по досиетата от 2014 г., публикуван от desebg.com.
Така например през 1948 г. тогавашният министър на вътрешните работи Антон Югов е поискал от министър-председателя Георги Димитров отпускането на общо 395 млн. лв. за нуждите на милицията, оперативните работници и граничарите. Средствата са поискани да бъдат покрити от резервен фонд на бюджета.
В доклада си от месец май 1948 г. Югов пише до Димитров, „че нашата милия, граничарите и оперативните работници работят при извънредно сложна обстановка”.
Югов посочва, че те са „поставени при тежки условия, както в материалано-битово отношение, така и в носенето на службата”.
Оплакванията продължават с ниските заплати и голямото текучество на кадрите, особено в милицията, където въпреки съкратения щат броят на свободните места надхвърлял 1500 души.
„Тежко е положението също така с изхранването, обличането, обуването и създаване на елементарни условия за правилното носене на службата”, жалва се още министърът на вътрешните работи Антон Югов.
Той е описал по пера необходимите допълнителни милиони:
за храна и порционни пари – 170 млн. лв.;
за облекло на служителите от милицията, ДС, затворите и администрацията на МВР – 75 млн. лв.;
за облекло и обувки и снаражение на гранични войски – 130 млн. лв.;
за снаражение на новите формирования на милицията – 20 млн. лв.




Още от България
Новият лидер на СДС разцепи мрака: Санкциите срещу руския патриарх създават впечатление, че западният свят води битка срещу РПЦ
Илия Лазаров коментира и твърденията на вътрешния министър Иван Демерджиев за предполагаем съвместен полет на Делян Пеевски и Десислава Атанасова
При сродни души! Депутати от "Възраждане“ са били в Иран на траурното шествие за аятолах Али Хаменей
Ангел Георгиев и Златан Златанов са били единствените европейски политици там, каза пред БНР лидерът на партията Костадин Костадинов.
За председател на СДС беше избран Илия Лазаров
В началото на форума Румен Христов връчи членски книжки на млади хора, пожелали да станат част от синята партия.