Тоталитарният комунистически режим в България е предприемал абсурдни мерки само и само да опазва своите тайни.
Това разкриват множество архивни документи, един от които desebg.com публикува. Той представлява препис на протокол от решение на Политбюро на ЦК на БКП „За повишаване на бдителността и опазването на държавната тайна“ от 1964 г.
С него висшият партиен орган е спуснал редица нареждания към различни ведомства и организации, като целта им е била „да се засили бдителността на българските граждани, да се ликвидира либерализма и се подобри решително работата на министерствата, ведомствата, учрежденията, окръжните народни съвети, националните обекти, промишлените, строителните и други предприятия по опазване на военната и държавна тайна“.
Наредено е на МВР и МВнР да вземат мерки за отклоняване на посещенията на гражданите в западните дипломатически мисии, както и тези на някои съседни страни като Гърция и Турция.
Министерството на народната отбрана и МВР е трябвало да предложат допълнителни ограничителни мерки за движението на дипломатите от западните държавни в страната.
Сред другите мерки са използването на по-добро легендиране и маскировка на военните обекти и заблуждаване на западните страни с дезинформация за тях.
Държавният комитет за архитектура и благоустройство е задължено с МНО и МВР да приведе в известност топографското картно имущество и геодезични карти на НРБ с цел да ограничи броя на картите, за да не попаднат в някое от чуждите разузнавания.
Наредено е лицата, които имат достъп до военни и държавни тайни да бъдат пускани в чужбина само с решението на ЦК на БКП.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и опазването на държавната тайна 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2018 г.







Още от България
ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство
Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица
Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция
"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"
Кабинетът прави "пълна ревизия" на споразуменията с „Райнметал“, закрива дружество за изграждане на заводите
По думите на Пулев, към момента няма подписан договор с германската компания, а "само споразумения", сключени от кабинета на Росен Желязков