2 Февруари, 2026

Рим: Френският отговор на мигрантския скандал е напълно неразбираем

Рим: Френският отговор на мигрантския скандал е напълно неразбираем

Матео Пиантедоси

Италианският министър на вътрешните работи Матео Пиантедоси осъди като "напълно неразбираема" реакцията на Франция, която прие кораб с мигранти, след като бе спрян да влезе в Италия.

По-рано Франция се съгласи да приеме кораба "Оушън Викинг", след като той се отказа да чака на пристанище край Сицилия, но в отговор заяви, че ще преустанови плана за приемане на 3500 бежанци, които в момента се намират в Италия, и призова другите държави от ЕС да предприемат съответните действия.

"Реакцията на Франция на искането да приеме 234 мигранти, когато Италия е приела 90 000 само през тази година, е напълно неразбираема на фона на продължаващите искания за солидарност", заяви Пиантедоси в изявление.

"Но то също така показва колко силни и решителни са другите държави в подхода си към незаконната имиграция.

"Това, което не разбираме, е защо Италия трябва доброволно да приема нещо, което другите не са готови да приемат".

Новото правителство на министър-председателя Джорджа Мелони, най-дясното, заемало поста в Рим от Втората световна война насам, обеща да спре огромния брой хора, които пристигат на италианския бряг всеки месец, след като са преминали от Северна Африка с надеждата да стигнат до Европа.

Пиантедоси се оплака, че 13 държави от ЕС са обещали да приемат общо около 8000 души тази година, а до момента са преместени едва 117 души, от които 38 във Франция - цифри, които той смята за "напълно неадекватни".

Той обвини другите страни от ЕС, че налагат "принципа, че Италия е единственото възможно пристанище за нелегални имигранти в Европа".

Министърът добави, че "страните, в които се намира първият пункт за влизане, не могат сами да носят отговорността за управлението на потоците от мигранти". /БГНЕС, АФП
Сподели:

Коментари (0)

Китай е бесен! Протестира срещу наградата "Грами" за Далай Лама

Китай е бесен! Протестира срещу наградата "Грами" за Далай Лама

Будисткият духовен водач на Тибет, който понастоящем живее в изгнание в Индия, получи вчера наградата за книгата си "Медитации. Размишления за Негово Светейшество Далай Лама"

Ефектът от инфлацията - плакат с Путин породи "баталия" в руската провинция

Ефектът от инфлацията - плакат с Путин породи "баталия" в руската провинция

Ироничен надпис призовава хората "да благодарят" на автократа за растящите цени

„Свобода за Русия“ обърка логистиката на Кремъл, унищожавайки склад в тила на руските линии

„Свобода за Русия“ обърка логистиката на Кремъл, унищожавайки склад в тила на руските линии

Легионът е унищожил руски склад за боеприпаси дълбоко зад руските линии в Харков, напредвайки на повече от 7 км в руските позиции, за да локализира и унищожи склада заедно с неговата охрана