28 Юни, 2026

Родители събират подписи в подкрепа на уволнени преподаватели в СМГ

Родители събират подписи в подкрепа на уволнени преподаватели в СМГ

Уволнение на преподаватели в Софийската математическа гимназия (СМГ) изкара на протест родители и ученици. 

Миналата седмица излезе информацията, че десет учители от учебното заведение са останали без подновени договори, което разгневи родители и ученици.

Сред тях е и преподавателката на 10-и клас Петя Тодорова, което ще бъде дисциплинарно уволнена. По думите на директора на Математическата гимназия Антони Стоянов Тодорова е уволнена заради умишлено ощетяване на интересите на децата от СМГ. Става дума за състезанието "Европейско кенгуро", в което като член на оценителната комисия участва и Петя Тодорова. 

Функцията на комисията е да класира ученици в национален кръг, а залозите са големи – стипендии. Тодорова се е подписала под списък с класираните деца, където фигурират само ученици от частна гимназия. По този начин тя съзнателно ощетява едни от най-силните ученици в България. Така кариерата й в комисията и интересите й в частната гимназия са по-важни от СМГ, обяснява Стоянов.

"От човек на човек ние разбрахме, че тя е дисциплинарно уволнена без да й е връчена заповед. Отначало никой не можеше да повярва, че това се случва", разказа майка на дете-ученик в гимназията в репортаж на "България он Еър".

Тя допълни, че желанието на събралите се протестиращи е самата преподавателка да бъде върната на работа. Според родители децата не бива да стават заложници на такива казуси и да бъдат лишени от добър учител.

"Госпожа Тодорова е невероятен доблестен и достоен преподавател и човек. Точно заради нея нашите деца са в това училище. Благодарение на нея учебното заведение има постижения в науката", категорична бе майката.

Сподели:
Дошло е време за гражданска партия - кой, ако не площадът, може да я роди?

Дошло е време за гражданска партия - кой, ако не площадът, може да я роди?

Следващият протест може да бъде учредително събрание на открито

Шофьор с 500 грама фентанил залови полицията в Пловдив

Шофьор с 500 грама фентанил залови полицията в Пловдив

В контекста на черния пазар това количество представлява изключително сериозен обем поради високата токсичност и силата на действие на този вид опиати.

Порязаха с 5 милиона евро парите за вероизповеданията

Порязаха с 5 милиона евро парите за вероизповеданията

Стъпките в тази посока се предприемат заради огромния дефицит, който управляващите се опитват да намалят с мерки, които нямат нищо общо с реформи

Коментари (0)