17 Март, 2026

Благодатният огън слезе в храма на Божи гроб в Ерусалим

Благодатният огън слезе в храма на Божи гроб в Ерусалим

Това събитие се предшества от няколко часа молитви на хиляди хора

Благодатният огън се спусна на Великата събота в навечерието на Великден в църквата на Божия гроб в Ерусалим, предава TACC.

Благодатният огън се спуска в мраморен параклис над пещерата на Божи гроб, където според легендата е погребан Исус Христос. Това събитие се предшества от няколко часа молитви на хиляди хора. От огъня на свещите на Ерусалимския патриарх и на цяла Палестина Теофил III, вярващите запалиха свещите си и разпространиха огъня из храма. "Христос възкресе! Наистина възкресе!" - С тези думи на различни езици вярващите от цял свят приветстваха слизането на Благодатния огън.

Храмът на Божия гроб е главният храм на християнския свят. Смята се, че той стои на мястото, където според Светите писания той е бил разпънат, погребан и след това е възкръснал Исус Христос. Това място е открито от пратеници на римския император Константин три века след разпъването на кръста. Всяка година, в навечерието на Православния Великден, там се случва чудо на слизането на Благодатния огън.
Сподели:

Коментари (0)

Шон Пен към украинските военни: Срам ме е от американския паспорт

Шон Пен към украинските военни: Срам ме е от американския паспорт

В обръщението си актьорът им благодарил за съпротивата срещу руската агресия и подчертал, че борбата им има значение не само за Украйна

Израелските ВВС се готвят първи в света да използват лазерно оръжие от въздуха

Израелските ВВС се готвят първи в света да използват лазерно оръжие от въздуха

Работи се по лазерни модули за изтребители и лазерна система за хеликоптери

Тръмп: САЩ не се нуждаят от ничия помощ срещу Иран

Тръмп: САЩ не се нуждаят от ничия помощ срещу Иран

„Никога не сме имали нужда от това“