17 Август, 2026

"Росатом" започва изграждане на два нови ядрени реактора в Унгария

"Росатом" започва изграждане на два нови ядрени реактора в Унгария

Засега руската ядрена индустрия не е обект на санкции от ЕС

Руската държавна компания "Росатом" ще започне изграждането на два нови ядрени реактора в Унгария през следващите седмици. Това съобщи външният министър на Унгария.

Сделката, постигната между Русия и европейската държава през 2014 г., има за цел да разшири съществуващата ядрена централа Paks.

До момента руската ядрена индустрия не влиза в наложените от ЕС санкции върху Русия, а стъпките за изолиране и санкциониране на руския износ на петрол и газ не бяха безусловно подкрепени от Унгария, предава CNN.

В момента ядрената централа Paks генерира 40% от електроснабдяването на Унгария. С допълнителните два реактора капацитетът на атомната електроцентрала - в момента съставена от четири съветски реактора - ще се увеличи повече от два пъти.

В своя публикация във Фейсбук външният министър на Унгария Петер Сиярто написа "Нека строителството да започне сега! Това е голяма стъпка, важен крайъгълен камък. По този начин ще гарантираме енергийната сигурност на Унгария в дългосрочен план и ще защитим унгарците от бурни колебания в цените на енергията". В поста си Сиярто допълва, че вероятно новите реактори ще бъдат готови за експлоатация до 2030 г.

Противоречивият проект на стойност 12,5 милиарда евро е до голяма степен финансиран от Русия. /БГНЕС

Сподели:
Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската  АЕЦ „Пакш две“

Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската АЕЦ „Пакш две“

Изданието се позовават на автентични поверителни документи, свързани с изграждането на египетската атомна централа "Ел Дабаа", уличаващи руската компания в нарушаване на правилата за безопасност и сигурност, което поставя Петер Мадяр в сложна ситуация

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток

Природната стихия засегна южните райони на острова с внезапни наводнения, определени от представители на местните власти като “невиждани досега”

ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект

ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект

В интервю за германския вестник “Велт” естонският премиер и върховен представител на ЕС Кая Калас посочи, че натискът трябва да продължи, докато Русия не прекрати войната си в Украйна

Коментари (0)