26 Март, 2026

Росен Желязков: България ще бъде представена на първото заседание на Съвета за мир на Тръмп

Росен Желязков: България ще бъде представена на първото заседание на Съвета за мир на Тръмп

Снимка: БГНЕС

Той подчерта, че страната стриктно спазва конституционната процедура и че следващото Народно събрание, по предложение на редовен кабинет, ще трябва да се произнесе по ратификацията на международното споразумение

България ще бъде представена на първото заседание на Съвета за мир на Доналд Тръмп, което ще се проведе на 19 февруари във Вашингтон. Това съобщи премиерът в оставка Росен Желязков, като уточни, че правителството предстои да определи състава на българската делегация.

Желязков подчерта, че страната стриктно спазва конституционната процедура и че следващото Народно събрание, по предложение на редовен кабинет, ще трябва да се произнесе по ратификацията на международното споразумение.

По време на Мюнхенска конференция по сигурността премиерът в оставка се срещна с върховния представител за Газа Николай Младенов. Той заяви, че България е готова да участва активно във възстановяването на Газа, като подчерта, че стабилността в Близкия изток има пряко значение за националната ни сигурност.

„Светът е в прекомерно напрежение – някои конфликти тлеят, други са в горещата си фаза. Мирът вече не е абстракция, а необходимост“, заяви Желязков. Според него устойчивият мир минава през изграждане на реални възпиращи капацитети, които защитават международния правов ред, демокрацията и познатия ни свят.

Той акцентира върху ключовите послания от Мюнхен: Европа трябва да засили отбранителните си способности в партньорство с НАТО, да задълбочи сътрудничеството със САЩ и да изгради конкурентоспособност в условията на дългосрочна глобална конкуренция – икономическа и военна.

В икономически план Желязков съобщи за разговори с Schwarz Group за изграждане на малки, гъвкави центрове за данни, с конкретни инвестиционни параметри до 2032 г. С Rheinmetall е потвърдено партньорството и създаването на съвместно предприятие с български завод, както и разширяване на капацитетите с други водещи родни производители във военната индустрия.

„Водещата дума е конкурентоспособност. Европа трябва да бъде двигател в света, а не просто пространство между САЩ и Китай“, заключи Желязков.

Сподели:

Коментари (0)

Черно море е пред екологична криза заради войната в Украйна

Черно море е пред екологична криза заради войната в Украйна

Експерти предупреждават, че биоразнообразието в Черно море е силно променено, като някои видове вероятно вече са изчезнали, а последиците - може да се окажат трудно обратими

Исламабад: Предаваме съобщения за непреки преговори между САЩ и Иран

Исламабад: Предаваме съобщения за непреки преговори между САЩ и Иран

„В този контекст САЩ са споделили 15 точки, които се обсъждат от Иран. Братските държави Турция и Египет, наред с други, също оказват подкрепата си за тази инициатива“, написа министърът на външните работи на Пакистан Ишак Дар в X

САЩ обсъждат пренасочване на оръжия по програма PURL за Украйна, към Близкия изток

САЩ обсъждат пренасочване на оръжия по програма PURL за Украйна, към Близкия изток

Промяната подчертава нарастващите компромиси, необходими за поддържане на войната на САЩ срещу Иран, където Централното командване на САЩ е ударило над 9000 цели за малко под четири седмици бойни действия