14 Юни, 2026

Росен Плевнелиев: Подготвяха сценарий Мария Габриел да доведе докрай преговорите и ГЕРБ да се разцепи

Росен Плевнелиев: Подготвяха сценарий Мария Габриел да доведе докрай преговорите и ГЕРБ да се разцепи
Росен Плевнелиев

Борисов дръпна ръчната спирачка, за да спаси партията, разкри президентът в периода 2012-2017 г.

"Борисов трябваше да натисне ръчната спирачка, за да спаси партията. Имаше сценарий, при който Мария Габриел да доведе докрай преговорите и ГЕРБ да се разцепи на две, на три", коментира президентът в периода 2012-2017 Росен Плевнелиев в интервю за предаването "120 минути" по бТВ по повод провала на преговорите преди ротацията.

Той обясни, че кметовете на ГЕРБ не харесват ПП-ДБ. "Въпреки това Борисов държеше фронта и беше готов, но накрая трябваше да се вземе това изключително важно решение", смята Плевнелиев. 

Плевнелиев определи служебното правителство като експертно. "Те нямат никакво време за губене", каза той и визира темите като Шенген и Еврозоната. "Обръщам се към народните представители - правете си кампанията, ходете по медиите, говорете, но и свършете работа за държавата", призова Плевнелиев.  

 "Считам, че този ход, в който парламентът продължава да работи, е добър за българската демокрация. Това, че има ограничения в избора на министър-председател, е добре за българската демокрация", смята Плевнелиев.  

Той определи обаче като абсолютна грешка да се сложи ръководството на БНБ в списъка от лица, измежду които може да се избира служебен премиер. "Това е недомислица. Една пазарна икономика се базира преди всичко на самостоятелното управление на икономиката и финансите от регулатора. Регулаторът трябва да бъде абсолютно независим", смята Плевнелиев. 

"Намираме се в предизборна кампания. Притеснявам се от това, което виждам. То не са странни арести, липса на елементарно обяснение какво се случва в държавата. Секретарят на МВР обяснява как главния прокурор го натиска. Това не трябва да отива под масата. Трябва да се говори, да има справедливост за хората", коментира още той.

Сподели:
Избираме 12 кметове на кметства в страната

Избираме 12 кметове на кметства в страната

За кмет на район "Средец" в столицата, освен Трайчо Трайков, който е издигнат от ПП-ДБ, кандидатстват Георги Неделчев от "Български съюз за директна демокрация", Иван Търпоманов от партия "Свобода", Кирил Нешев от "България може", Пламена Заячка от "БСП – Обединена левица" и Веселина Йорданова от "Възраждане"

Небето се изчиства от облаци, слънчево и в планините с кратки следобедни дъждове

Небето се изчиства от облаци, слънчево и в планините с кратки следобедни дъждове

Максималните температури - между 25° и 30°, в София – около 26°. В планините преди обед ще бъде предимно слънчево, следобед с временни увеличения на облачността, но само на изолирани места ще превали слаб дъжд.

Загинал моторист и 2-ма ранени при сблъсък между кола с два мотора

Загинал моторист и 2-ма ранени при сблъсък между кола с два мотора

Единият мотоциклетист е бил транспортиран в болница в Стара Загора, където е починал по-късно от раните си. Другият моторист и жената са откарани в болница в Казанлък.

Коментари (0)