Трябват механизми за взаимен контрол между представителите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ във властта, заяви заместник-председателят на НС
„Мисля, че сме далеч от точката на замръзване. Разговорите и работата на работните групи продължават. Има сериозна близост в политиките на двете коалиции и дори почти пълни съвпадения”. Това каза в ефира на Нова телевизия заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова по повод опитите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да се споразумеят за съставяне на редовен кабинет.
„Към момента водените разговори са конструктивни. Трябва ясен план с разписани срокове, начини за финансиране и насоки за извършване на отделните дейности. Важно е да се разберем как ще управляваме държавата занапред, защото случилото се през последните две години се харесва на малцина”, коментира още Кирова.
Тя бе категорична, че политиката не трябва да е упражнение, а занятие.
Кирова коментира и твърденията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ПП-ДБ са „изпуснали контролирано” списък с имена на евентуални министри, за да ги „чекират”.
„Увериха ни, че това не е вярно. Надявам се да е така, защото не сме в детската градина, за да си играем и да се тестваме. Имената, които се предлагат за проектокабинет с втория мандат, трябва да се обсъдят на лидерска среща, да се проведе сериозен дебат, да се поставят на масата конкретни задачи”, заяви Кирова.
Тя бе категорична, че единственото логично решение е и ГЕРБ-СДС да има министри в евентуалния бъдещ кабинет, тъй като е първа политическа сила според резултата от предсрочния вот на 2 април. Според Киров трябва да бъдат създадени и механизми за взаимен контрол между представителите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ във властта.
Заместник-председателят на парламента поясни, че от нейната партия не са поставяли ултимитум, а са отправили призив към ПП-ДБ да представят свой проктокабинет до неделя.
Фактор
„Към момента водените разговори са конструктивни. Трябва ясен план с разписани срокове, начини за финансиране и насоки за извършване на отделните дейности. Важно е да се разберем как ще управляваме държавата занапред, защото случилото се през последните две години се харесва на малцина”, коментира още Кирова.
Тя бе категорична, че политиката не трябва да е упражнение, а занятие.
Кирова коментира и твърденията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ПП-ДБ са „изпуснали контролирано” списък с имена на евентуални министри, за да ги „чекират”.
„Увериха ни, че това не е вярно. Надявам се да е така, защото не сме в детската градина, за да си играем и да се тестваме. Имената, които се предлагат за проектокабинет с втория мандат, трябва да се обсъдят на лидерска среща, да се проведе сериозен дебат, да се поставят на масата конкретни задачи”, заяви Кирова.
Тя бе категорична, че единственото логично решение е и ГЕРБ-СДС да има министри в евентуалния бъдещ кабинет, тъй като е първа политическа сила според резултата от предсрочния вот на 2 април. Според Киров трябва да бъдат създадени и механизми за взаимен контрол между представителите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ във властта.
Заместник-председателят на парламента поясни, че от нейната партия не са поставяли ултимитум, а са отправили призив към ПП-ДБ да представят свой проктокабинет до неделя.
Още от България
Мир, солидарност или сделка: Двойствената игра на Радев за възстановяването на Украйна
В Гданск българският премиер заяви твърда ангажираност към Киев, но зад кулисите София отказва безплатна военна помощ и залага единствено на проекти с гарантирана икономическа възвръщаемост
Гълъб Донев изплю камъчето: Да попитам аз опонентите - откъде България доставя газ - през "Боташ"
Вицепремиерът се оправда за бюджетния дефицит с разходите, които са направи от политики, приемани от неговите предшественици, а бюджета реално довършва политиките на предходните правителства
Румен Миланов: Има доклад на ДАНС за "Баба Алино" и Невзоров, с факти и данни, свързани с досъдебни производства
Шефът на Комисията за контрол над службите за сигурност подчерта, че става дума за класифицирана информация