4 Август, 2026

Окончателно: Летовниците няма да гласуват без настоящ адрес в курорта

Окончателно: Летовниците няма да гласуват без настоящ адрес в курорта
Росица Матева, снимка: БГНЕС

Вече е започнал процеса по отпечатването на 7 408 500 хартиените бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 11 юли. Това стана ясно на редовния брифинг на Централната избирателна комисия.

За изборите ще бъдат осигурени 421 машини в 273 секции, намиращи се в чужбина. В страната в 9 401 секции ще има машини, като в 700 от тях ще има поставена и втора машина, посочи Росица Матева, говорител на ЦИК.

От 2009 г. в страната българските избиратели могат да гласуват само по постоянен или настоящ адрес.

"ЦИК се опита да използва възможността в закона за гражданската регистрация да могат избирателите да посочат настоящ адрес, на който ще се намират в деня на изборите", коментира Матева.

Избиратели, които нямат регистриран настоящ адрес, различен от постоянния, няма да могат да гласуват по различен начин освен по настоящ адрес, ако не подадат заявление за това до 26 юни.

Във връзка с доставката на допълнителните машини стана ясно, че информационно обслужване ще е изпълнител на тази поръчка.

Цветозар Томов, говорител на ЦИК, съобщи, че вчера са приключили консултациите за съставите на СИК и партиите са се споразумяли. На 1 000 места ще са съставени СИК по предложения на партиите. Незаетите места трябва да бъдат запълнени от кандидати на общностите и служители на МВнР.

Беше обсъдена и ситуация, в която прекъсва електрозахранването в избирателна секция.

"Ако спре тока - машината има батерия. Батерията работи около 3 часа. Ще се надяваме за това време да се отстрани повредата по електрическата мрежа. При необходимост от смяна на ролката на машината, може да се извика техник, но това не спира гласуването. Трябва да не може машината да работи и едва тогава ще се спре машинното гласуване. За всичко останало трябва да състави констативен протокол", заяви Матева.

По време на брифинга от ЦИК демонстрираха как се гласува с машини.

Очаква се машините да бъдат в страната до края на тази седмица или началото на следващата. Трябва да бъдат проведени и присъствени обучения.

Избирател може да се забави до 5 минути по време на гласуването. След изтичането им сесията за гласуване изтича. По аналогията с хартиената бюлетина, комисията може да даде нова карта за гласуване, за втори опит. Избирателят няма да има право на трети опит.
Сподели:
Отказът на България да участва в проекта FREYJA е доброволен отказ да защитаваш собствените си граждани

Отказът на България да участва в проекта FREYJA е доброволен отказ да защитаваш собствените си граждани

Когато руските ракети летят, не ги спират нито декларациите за мир, нито облеклото на министъра на външните работи, а радари, прехващачи и добре интегрирани системи

Горещ вторник: жълт код за опасно време почти в цялата страна

Горещ вторник: жълт код за опасно време почти в цялата страна

Термометрите ще отчитат максимални температури между 33° и 38°, в София – около 33°.

Николай Ненчев: Това е повече от скандал. Това е национално предателство!

Николай Ненчев: Това е повече от скандал. Това е национално предателство!

"Радев системно отклонява България от европейския ѝ път и я насочва към свят, в който международните правила и правото отстъпват пред силата", пише той

Коментари (0)