14 Август, 2026

„Роскосмос“ прекратява сътрудничеството с европейските си партньори

„Роскосмос“ прекратява сътрудничеството с европейските си партньори
Дмитрий Рогозин

„Роскосмос“ преустановява сътрудничеството с европейските партньори. Това става ясно от изявление на шефа на „Роскосом“ Дмитрий Рогозин, пише „Ехото на Москва“.

Става дума за изстрелвания от космодрума Куру и отзоваване на руските служители на държавната корпорация от Френска Гвиана в отговор на санкциите, които демократичния свят наложи след започналата война в Украйна. 

Според пресслужбата на корпорацията, „Роскосмос“, ще спре изстрелванията на ракети "Съюз" от космодрума Куру във Френска Гвиана в Южна Америка и ще изтегли своите служители - почти 90 души - поради новите санкции на ЕС, след като и американците наложиха на Русия. 


Русия може да прекъсне и сътрудничеството със САЩ по програмата за изследване на Венера поради санкции, заяви още ръководителят на „Роскосмос“. По думите мя мисията ще бъде организирана самостоятелно или с участието на Китай. Рогозин добави, че е дал указания за започване на преговори с Пекин за координация и взаимна техническа подкрепа на всички мисии за изследване на дълбокия космос.

По-рано руски учени говориха за желанието да изпратят три мисии до Венера, като първата трябва да започне през 29-та година, а Рогозин признава, че Русия сама реализира проекта. Трябва да припомним, че миналото лято НАСА съобщи за преговори с Русия за съвместно изследване на Венера. САЩ искаха да се върнат към изучаването на планетата след 30-годишно прекъсване. 

Рогозин каза още, че „Роскосмос“ преговаря с Турция и Бразилия за участие в проекта за руско-китайска лунна станция. Ръководителят на държавната корпорация не казва обаче нищо за по-нататъшната работа на Международната космическа станция (МКС) и сътрудничеството с НАСА.
Сподели:
Полските МиГ-29 отиват в Украйна срещу дронове и технологии

Полските МиГ-29 отиват в Украйна срещу дронове и технологии

Изтребителите ще бъдат предадени на Украйна през следващите седмици, но Варшава продължава да бави решението за предоставяне на ракети за системите Patriot на Киев

NYT: Руски удари по зърновозите край Украйна заплашват световните доставки на храни

NYT: Руски удари по зърновозите край Украйна заплашват световните доставки на храни

През 2022 г., през първите месеци на пълномащабна война, Русия наложи блокада на украинските пристанища, причинявайки скок в световните цени на храните и излагайки около 70 млн. души на висок риск от остър недостиг на храна

САЩ подкрепи "суверенитета" на Япония след визитата на Путин на Курилските острови

САЩ подкрепи "суверенитета" на Япония след визитата на Путин на Курилските острови

Това е първото посещение на президент на Русия на тази територия след визитата на Дмитрий Медведев през 2010 г., която и тогава не се хареса на Япония

Коментари (0)