19 Май, 2026

Росстат твърди: Инфлацията в Русия се повиши до 6%

Росстат твърди: Инфлацията в Русия се повиши до 6%

Икономиката на Русия се бори с вълната от западни санкции

Инфлацията в Русия се е повишила през септември и е достигнала 6%, според данни, публикувани от националната статистическа агенция Росстат. За месец август тя е била половин пункт надолу - 5,5%.

Икономиката на Русия се бори с вълната от западни санкции, предизвикани от пълномащабното нападение над Украйна преди повече от година.

През септември руското правителство обяви, че временно ограничава износа на бензин и дизелово гориво, за да "стабилизира" вътрешния пазар, на фона на рязко покачващите се цени и съобщенията за недостиг в някои региони.

Рублата отслабна, като през последните месеци няколко пъти премина психологическата граница от 100 за долар.

На Московската фондова борса в сряда обменният курс беше 100 рубли за долар и 106,5 рубли за евро.

За да противодейства на обезценяването на рублата и високата инфлация, Руската централна банка увеличи основния си лихвен процент от 8,5% на 12%, а след това на 13%.

Ръководителят на централната банка Елвира Набиулина предупреди, че икономическият растеж на Русия ще се забави през второто полугодие.

Руският президент Владимир Путин омаловажи икономическите предизвикателства, като заяви, че икономиката на засегнатата от санкции страна е "стабилна". /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Лех Валенса: Ако Русия подчини Украйна, ще определи посоката на света

Лех Валенса: Ако Русия подчини Украйна, ще определи посоката на света

Ако Русия не бъде спряна, може да имаме съдбата на други цивилизации, съществували в миналото

Финансовите министри от Г-7, еднодушно: Натискът върху Русия трябва да се запази

Финансовите министри от Г-7, еднодушно: Натискът върху Русия трябва да се запази

САЩ обезпокоиха съюзниците си, обявявайки удължаване на дерогацията за руския петрол

Какви са последствията от масирания удар на ВСУ по Москва?

Какви са последствията от масирания удар на ВСУ по Москва?

Изпълнявайки поставените от президента на Украйна Володимир Зеленски задачи, специалисти от Центъра за специални операции „Алфа“ на СБУ съвместно със Силите за отбрана на Украйна са нанесли удари по обект от военно-промишления комплекс и нефтени предприятия в Московска област