12 Април, 2026

Ройтерс, АФП, Синхуа: Румен Радев даде знак, че гледа към парламентарните избори

Ройтерс, АФП, Синхуа: Румен Радев даде знак, че гледа към парламентарните избори

Румен Радев, снимка: БГНЕС

Агенция „Ройтерс“ отбелязва че Радев е изразявал скептицизъм към неотдавнашното решение на България да се присъедини към еврозоната и е заемал позиции, възприемани като благосклонни към Кремъл по отношение на войната в Украйна.

Световните агенции отразиха новината, че българският президент Румен Радев ще подаде оставка във вторник, 20 януари.

Агенция „Ройтерс“ пише, че речта на Радев, с която беше обявена новината, е подхранила „широко разпространени спекулации, че ще създаде собствена политическа партия, с която да се яви на предстоящите парламентарни избори“.

Медията припомня, че Радев е изразявал скептицизъм към неотдавнашното решение на България да се присъедини към еврозоната и е заемал позиции, възприемани като благосклонни към Кремъл по отношение на войната в Украйна.

АФП също отрази новината: „Широко разпространени са спекулациите, че Радев може да участва в изборите, тъй като самият той е заявявал, че иска да „обедини всички“ в борбата срещу корупцията. Неговата оставка бележи първия случай, в който държавен глава се оттегля от поста си след края на комунизма.“

Китайската агенция „Синхуа“ също разчете речта на държавния глава като заявка за влизане на партийния терен:

„Като даде да се разбере, че ще участва в предсрочните парламентарни избори, Радев каза: „Предстои ни битка за бъдещето на отечеството и вярвам, че ще я водим заедно с всички вас — достойните, вдъхновените и непримиримите. Ние сме готови, можем и ще успеем“." 

Румен Радев е петият демократично избран държавен глава на България. За първи път той е избран за президент през ноември 2016 г. Преизбран е през ноември 2021 г. През януари 2026 г. Радев навлиза в последната си година на „Дондуков“ 2.  По-късно тази година трябва да се проведат редовните президентски избори, а новоизбраният държавен глава трябва да положи клетва през януари 2027 г. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Падането на Орбан ще разклати режима на Вучич

Падането на Орбан ще разклати режима на Вучич

Сърбия е нащрек в очакване на унгарските парламентарни избори от 12 април

В Генералния щаб на ВСУ обявиха правилата си за действия по време на великденското примирие

В Генералния щаб на ВСУ обявиха правилата си за действия по време на великденското примирие

Всяко изстрелване от руската армия на ракети или ударни безпилотни летателни апарати по украинска територия също ще получи огледален отговор.

Тръмп: Най-големите танкери в света пътуват към САЩ, за да се снабдят с най-добрите и най-"сладки" петрол и газ

Тръмп: Най-големите танкери в света пътуват към САЩ, за да се снабдят с най-добрите и най-"сладки" петрол и газ

Изявлението му идва на фона на среща между американски и ирански представители в Исламабад, насочена към прекратяване на шестседмичния конфликт между двете страни.