24 Ноември, 2024

Ройтерс: Китайски хактивисти удариха тайвански сайтове

Ройтерс: Китайски хактивисти удариха тайвански сайтове

Дигиталните атаки срещу тайвански правителствени уебсайтове преди пристигането на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе вероятно са били извършени от китайски хакери-активисти, а не от китайското правителство, заяви изследователска организация за киберсигурност.

Уебсайтът на президентската канцелария на Тайван е бил обект на разпределена атака за отказ на услуга (DDoS) и в един момент е бил нефункциониращ, се казва в изявление на канцеларията.

Достъпът до уебсайта беше възстановен в рамките на около 20 минути след атаката, се казва в изявлението. Тайванските правителствени агенции следят ситуацията в условията на "информационна война", добави по-късно говорителят.

Уебсайтът на правителствен портал и уебсайтът на тайванското външно министерство също бяха временно изключени от мрежата, съобщи "Ройтерс".

В изявление на външното министерство се казва, че двата уебсайта са били засегнати от до 8,5 милиона заявки за трафик в минута от "голям брой IP адреси от Китай, Русия и други места".

Атаките продължават, се допълва в изявлението.

DDoS атаките се осъществяват чрез насочване на голям обем интернет трафик към целеви сървъри в сравнително несложен опит на т.нар. хактивисти да ги изключат от мрежата.

"Това са некоординирани, случайни, лишени от морал атаки срещу уебсайтове, които китайските хактивисти използват, за да предадат посланието си", заяви Йоханес Улрих, декан на изследователския отдел в Технологичния институт SANS, организация за обучение и изследвания в областта на киберсигурността.

"Обикновено това продължава няколко дни, но те често губят интерес в рамките на една седмица. Много от атаките са мотивирани от това, което се пише в китайската преса", допълва Улрих.

Разрушителният дигитален блиц идва от стотици хиляди IP адреси, свързани с устройства, регистрирани в китайското търговско интернет пространство, каза Улрих.

Той добави, че подобна кохорта от китайски IP адреси е сканирала интернет за уязвимости на ниско ниво, които са лесно използваеми, от петък насам, и не съответства на обичайната дейност, извършвана от китайските правителствени хакери. /БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства