6 Май, 2026

Русия твърди, че САЩ са отхвърлили предложение на Путин за замразяване на войната в Украйна

Русия твърди, че САЩ са отхвърлили предложение на Путин за замразяване на войната в Украйна

Източник от САЩ: Не е имало никакъв официален контакт

Предложение на руския президент Владимир Путин за прекратяване на огъня с цел замразяване на войната в Украйна беше отхвърлено от Съединените щати след контакти между посредници, съобщи Ройтерс с позоваване на три руски източника.

Източник от САЩ отрече да е имало какъвто и да е официален контакт и заяви, че Вашингтон няма да участва в разговори, които не включват Украйна.

Според руските източници, през 2023 г. Путин изпратил на Вашингтон публично и частно чрез посредници, включително чрез арабските партньори на Москва в Близкия изток, сигнали, че е готов да обмисли прекратяване на огъня в Украйна.

Посочва се, че Путин е предлагал замразяване на войната при сегашните линии и не е искал да се изтегли от нито една от украинските територии, окупирани от Русия.

"Контактите с американците не доведоха до нищо", заяви пред Ройтерс високопоставен руски източник, запознат с дискусиите в края на 2023 г. и началото на 2024 г., при условие за анонимност поради деликатността на ситуацията.

Според втори руски източник, американците са казали на Москва чрез посредниците, че няма да обсъждат прекратяване на огъня без участието на Украйна и затова контактите са завършили с неуспех.

Според трети източник, американците не са искали да оказват натиск върху Украйна.  /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Axios: САЩ и Иран са по-близо от всякога до мирно споразумение

Axios: САЩ и Иран са по-близо от всякога до мирно споразумение

Едностраничният меморандум от 14 точки в момента се обсъжда между пратениците на президента на САЩ Стив Уиткоф и Джаред Кушнер и няколко ирански представители

The Washington Post: Разколът в Кремъл набира скорост- руските елити се обявяват против войната и цензурата

The Washington Post: Разколът в Кремъл набира скорост- руските елити се обявяват против войната и цензурата

Администрацията на Путин се опитва да му даде да разбере, че ситуацията може да излезе извън контрол

Германия призова ЕС да премахне изискването за единодушие при ключови решения

Германия призова ЕС да премахне изискването за единодушие при ключови решения

Вадефул заяви, че Брюксел може да „действа по-бързо“ чрез решения с квалифицирано мнозинство или чрез споразумения между по-малки групи държави членки