31 Юли, 2026

Рязък скок в негативното отношение на европейците към САЩ - само Русия е по-нехаресвана

Снимка: БГНЕС

74% от анкетираните не харесват САЩ, негативно мнение за Русия имат 83%, а за Китай - 61%

Три четвърти от европейците имат негативно мнение за САЩ, което представлява рязък скок в сравнение с данните от края на миналата година - това показва мащабно проучване, публикувано днес.

Данните от изследването „Евробарометър“, проведено във всички 27 държави членки на ЕС, сочат, че делът на хората, изразяващи неодобрение към САЩ е нараснал с 14 пункта спрямо октомври-ноември 2025 г. и е достигнал 74%.

Едва 24% от европейците вече гледат положително на Съединените щати, предаде АФП.

За сравнение, негативно мнение за Русия имат 83% от анкетираните, за Китай - 61%, а за Индия - 41%.

Промяната съвпада с период на сериозно напрежение в трансатлантическите отношения, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи нови мита срещу ЕС, отправи заплахи към суверенитета на Гренландия и започна нова война в Близкия изток.

Европейската комисия отказа да коментира резултатите от проучването.

„Съединените щати са важен партньор за нас и работим конструктивно с тях по всички теми от взаимен интерес“, заяви говорителката на Комисията Ариана Подеста.

В същото време 73% от участниците в допитването определят Европейския съюз като „остров на стабилност в един размирен свят“.

Проучването отчита и рекордно висока подкрепа за по-тясно сътрудничество в областта на отбраната и сигурността. Общо 81% подкрепят обща европейска политика в тази сфера - най-високото ниво за последните 20 години.

Анкетата е проведена между средата на март и началото на април сред над 26 000 души в целия Европейски съюз. /БГНЕС

Сподели:
Крит пое глътка въздух след мащабните огньове, но активните огнища остават

Крит пое глътка въздух след мащабните огньове, но активните огнища остават

Пожари продължават да горят и на островите Парос, Калимнос и Андрос в Егейско море, въпреки че и там обстановката се подобрява

Foreign Policy: Ударите срещу складовете на Wildberries проправят пътя за поражението на Русия

Foreign Policy: Ударите срещу складовете на Wildberries проправят пътя за поражението на Русия

Това не е странна цел за украинските военни, въпреки че на пръв поглед може да изглежда така. Пазарът на компанията всъщност се е превърнал в един от ключовите канали за доставка на руска военна техника.

След многократни визити в Москва Уиткоф и Къшнър на първо посещение в Украйна

След многократни визити в Москва Уиткоф и Къшнър на първо посещение в Украйна

Новината идва на фона на засилващите се контакти между Вашингтон и Киев и затопляне на отношенията между Тръмп и Зеленски

Коментари (0)