12 Май, 2026

РС Македония обяви за персона нон грата руски дипломат

РС Македония обяви за персона нон грата руски дипломат

Буяр Османи

Той вече е експулсиран от страната, подробности не се обявяват

Външният министър ва РС Македония Буяр Османи потвърди днес, че руски дипломат е обявен за персона нон грата и е експулсиран от страната.

„Тъй като информацията от този тип обикновено е поверителна, не мога да навлизам в подробности, но всеки път, когато МВнР получи потвърдена и документирана информация за поведението на акредитирани чуждестранни дипломати, което противоречи на принципите на Виенската конвенция, тя взема мерки за да защитаваме националната си сигурност, но и сигурността на съюзниците в алианса, към който принадлежим. Така че информацията е вярна“, каза Османи.

Някои от македонските медии съобщиха, че става дума за заместник военен аташе в посолството, който е извършил несъответстващи на дипломатическия му статут действия, като не е спазил дипломатическите правила в Македония.

През май тази година дипломатическото ведомство обяви дипломат в посолството на Руската федерация за нежелано лице в Република Северна Македония. Тогава Русия реагира, като предприе огледални мерки, т.е. като изгони служител на македонското посолство в Москва. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Путин се похвали с изпитанията на ракетите „Сармат“ и заговори за ядрен „Орешник“

Путин се похвали с изпитанията на ракетите „Сармат“ и заговори за ядрен „Орешник“

По думите на кремълския диктатор, далечината на действие на „Сармат“ може да надхвърля 35 хиляди километра

Франция тества успешно свой аналог на HIMARS

Франция тества успешно свой аналог на HIMARS

Ракетата е способна да поразява цели с висока точност при активно използване на системи за заглушаване и електронна война

Горят 1200 хектара гора край Чернобил след руска атака - какво е нивото на радиацията?

Горят 1200 хектара гора край Чернобил след руска атака - какво е нивото на радиацията?

"Контролираме онлайн в коя посока се движат облаците, какви са метеорологичните условия и оценяваме последствията"