27 Юни, 2026

САЩ се споразумяха с Руанда да отвори границите си за стотици мигранти

Снимката е илюстративна: архив

"На одобрените ще бъдат предоставени обучение за работа, здравни грижи и подкрепа за настаняване, за да започнат живота си в Руанда, което ще им даде възможност да допринесат за една от най-бързо развиващите се икономики в света през последното десетилетие."

САЩ и Руанда се споразумяха африканската страна да отвори границите си за стотици мигранти, депортирани от САЩ, съобщиха говорител на руандийското правителство и официално лице от африканската страна,

Споразумението, съгласно което Руанда ще приеме до 250 мигранти, е подписано от американски и руандийски официални представители в Кигали през юни, заяви анонимно руандийският служител, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Той добави, че Вашингтон вече е изпратил първоначален списък с 10 души, които да бъдат проверени.

"Руанда се съгласи със Съединените щати да приеме до 250 мигранти, отчасти защото почти всяко руандийско семейство е преживяло трудностите на разселването, а нашите обществени ценности се основават на реинтеграцията и рехабилитацията", каза говорителят на руандийското правителство Йоланде Маколо, цитиран от Novini. 

"Съгласно споразумението, Руанда има възможност да одобри всяко лице, предложено за презаселване. На одобрените ще бъдат предоставени обучение за работа, здравни грижи и подкрепа за настаняване, за да започнат живота си в Руанда, което ще им даде възможност да допринесат за една от най-бързо развиващите се икономики в света през последното десетилетие."

На този етап нито администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, нито Държавният департамент, нито Министерството на вътрешната сигурност не са коментирали позицията на руандийците по този въпрос.

Сподели:
Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''

Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''

Над 1500 от одобрените кандидати са на възраст между 30 и 40 години, а общо 4142 заявления са били подадени за пребиваване в страната

Бъдещето на българското малцинство в Албания влезе в дневния ред на София и Тирана

Бъдещето на българското малцинство в Албания влезе в дневния ред на София и Тирана

Фондация „Българска Памет“ събра евродепутати и албански държавници в Корча, за да обсъдят изучаването на български език и културния обмен в региона

Швейцария гласува на референдум за ограничаване на имиграцията

Швейцария гласува на референдум за ограничаване на имиграцията

Най-голям обществен интерес предизвиква инициативата „Не на Швейцария с 10 млн. жители!“, внесена от дясноконсервативната Швейцарска народна партия

Коментари (0)