7 Юни, 2026

Рубио: "Финалната права" на войната се вижда, но излиза въпросът за отношенията ни с НАТО

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският държавен секретар посочи, че САЩ не настояват европейските съюзници да участват пряко във въздушните удари срещу Иран, но отказът да бъде предоставен достъп до бази и въздушно пространство поставя под въпрос смисъла на съюза

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Вашингтон може да преразгледа отношенията си с НАТО след края на войната с Иран, ако съюзниците продължат да отказват достъп до американските военни бази в Европа. Трябва да преосмислим тези отношения и да преценим каква е стойността на НАТО за Съединените щати.

В интервю за Fox News Рубио, който в миналото бе сред най-активните защитници на Алианса по време на работата си в американския Сенат, подчерта, че според него ключовият въпрос е дали САЩ ще могат да използват базите на съюзниците си, за да защитават собствените си интереси. По неговите думи силата на НАТО за Вашингтон се измерва не само с ангажимента за взаимна отбрана, но и с възможността САЩ да използват военната инфраструктура в Европа.

„Ако сме достигнали момент, в който членството в НАТО означава, че не можем да използваме тези бази, тогава Алиансът се превръща в еднопосочна улица“, каза американският държавен секретар. „Когато имаме нужда да използваме техните бази, а отговорът е „не“, тогава защо сме в НАТО? Това е въпрос, който трябва да бъде зададен“, смята Рубио

Изявленията му идват на фона на нарастващо напрежение между САЩ и някои европейски членки на НАТО заради войната срещу Иран. По-рано тази седмица Италия е отказала разрешение за кацане на американски самолет, насочен към Близкия изток за бойна мисия, а Испания е затворила въздушното си пространство за американски самолети, участващи в операции срещу Иран.

Американският държавен секретар посочи, че САЩ не настояват европейските съюзници да участват пряко във въздушните удари срещу Иран, но отказът да бъде предоставен достъп до бази и въздушно пространство поставя под въпрос смисъла на съюза.

Според Рубио Вашингтон вече вижда „финалната права“ на войната с Иран, но именно след края на конфликта предстои най-трудният разговор - дали НАТО остава стратегически полезен съюз за САЩ при новите условия. Окончателното решение, подчерта той, ще бъде взето от президента Доналд Тръмп.

Сподели:
The Telegraph: Путин вероятно е пропуснал последния си шанс да излезе от войната без поражение

The Telegraph: Путин вероятно е пропуснал последния си шанс да излезе от войната без поражение

Изданието обръща внимание на думите на украинския външен министър Андрий Сибига, който заявява, че Русия е пропуснала шанса да приключи войната при приемливи условия

Европейска Армения: Партията на Пашинян  води убедително

Европейска Армения: Партията на Пашинян води убедително

Очаква се ЦИК на Армения да представи скоро първи официални предварителни резултати. 

Президентът на Финландия: Украйна е на върха на своята мощ, има седем признака за това

Президентът на Финландия: Украйна е на върха на своята мощ, има седем признака за това

Съотношението на загубите се е променило от 1:3 в полза на Украйна до 1:8 в полза на Украйна

Коментари (0)