15 Март, 2026

Рубио: САЩ няма да излизат от НАТО, но имат условие...

Рубио: САЩ няма да излизат от НАТО, но имат условие...

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европа, загрижена за своята отбрана и сигурност, очакват разяснение колко голямо ще бъде изтеглянето на американските войски от Стария континент и колко бързо може да се случи това

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Съединените щати ще останат в НАТО. Те обаче ще изискват от всички страни от Северноатлантическия алианс да се ангажират с увеличаване на военните разходи до 5% от БВП. Той пристигна в Брюксел заедно с посланика на САЩ в НАТО Матю Уитакър за разговори със съюзниците, пише Fox News.

Визитата на Рубио идва на фона на нарастваща загриженост в европейските страни и Канада относно подхода  на американския президент Доналд Тръмп, споделян от диктатора на Кремъл Владимир Путин, който гледа на НАТО като на заплаха.

Медията пише още, че ситуацията между съюзниците се е усложнила от новите мита, въведени от Тръмп на 2 април. Ден преди пристигането на Рубио, президентът подписа указ, налагащ минимално мито от 10% върху целия внос в САЩ.

В същото време министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет предупреди, че основните приоритети за сигурността на Америка са Азия и нейните собствени граници. Докато в Европа, загрижена за своята отбрана и сигурност, очакват разяснение колко голямо ще бъде изтеглянето на американските войски от Стария континент и колко бързо може да се случи това.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Русия и ядрената енергетика - как Кремъл изнася влияние по света

Русия и ядрената енергетика - как Кремъл изнася влияние по света

„Когато Русия строи атомна електроцентрала, това на практика означава, че тя държи ключа към електроснабдяването в тази страна"

Великобритания предлага до 40 000 паунда на семейства мигранти, за да напуснат страната

Великобритания предлага до 40 000 паунда на семейства мигранти, за да напуснат страната

Паралелно с това британското правителство затяга правилата за получаване на статут на бежанец

 Тръмп уволни скандалния Ричард Гренел, лобист на Вучич и Мицкоски

Тръмп уволни скандалния Ричард Гренел, лобист на Вучич и Мицкоски

Президентът отстрани предишното ръководство на Центъра "Кенеди" и го замени с лично подбран съвет, който гласува за преименуването на съоръжението на Център „Тръмп Кенеди“