19 Май, 2026

Румънски изкуствовед: Картината на Полък не е била на Чаушеску, диктаторът едва ли се е интересувал от американско изкуство

Румънски изкуствовед: Картината на Полък не е била на Чаушеску, диктаторът едва ли се е интересувал от американско изкуство

До този момент в архивите на румънските тайни служби Секурирате няма открити данни картина на Джаксън Полък да е била част от колекцията на Николае Чаушеску. Това заяви за БНТ  изкуствоведът и експерт по държавните арт колекции Адриън Буга.

Румънската полиция вече се е свързала с него за повече информация по казуса.

От години Адриан Буга изследва тези произведения на изкуството. И засега не е открил нито една следа там, която да е свързана с експресиониста Джаксън Полък.

"Колекцията на Чаушеску се състои изключително от румънски картини. Комунистическо изкуство, което възхвалява румънския дух. При Чаушеско липсва вкус към американското изкуство, особено пък абстрактен импресионизъм, какъвто е стилът на Полък", каза Адриан Буга.

"Всяка картина в тази колекция има печат и номер на гърба си и етикет. Голям етикет, голямо парче хартия, на което има информация за картината. На кого принадлежи, от кой музей е взета. В колекцията картините са с инвентарен номер, изписан с черно или червено мастило. За да съм сигурен дали е автентична, трябва да видя как този етикет е залепен на гърба на картината, какво е лепилото, пигментите", каза Адриан Буга.


За да бъде внесена или изнесена от Румъния, една картина трябва да имат личното разрешение на диктатора - лист хартия с подпис, уточнява експертът.

"Те се регистрират в Секуритате, там имат списъци на всичко. Ако картината е дошла от Америка, в архивите има голям шанс да се открие някаква следа. Но имайте предвид, че на черния пазар за произведения на изкуството всеки може да твърди всичко, но трябва да се докаже. в къщата му не съм открил никакви чужди картини, от Полък или някой друг експресионист. Може да е получавал подаръци, но няма никаква следа от такива картини", каза Адриан Буга.

Румънските власти вече са потърсили съдействие от Буга. Предстои архивите на Секуритате да бъдат разровени отново.

Сподели:

Коментари (0)

Петият Парад на България в Чикаго отново обедини за 24 май

Петият Парад на България в Чикаго отново обедини за 24 май

Празникът започна с шествие на български училища, културни организации, фолклорни състави и танцови клубове

Украинец, работил по финалното изпълнение на Дара, отговори на Киркоров

Украинец, работил по финалното изпълнение на Дара, отговори на Киркоров

"България е една от малкото страни, в които най-вероятно му е разрешено да влиза и където ще има възможност да дойде на своя „любим конкурс“, добави украинецът

Тео Ушев: Дара е Дар за България 

Тео Ушев: Дара е Дар за България 

"Смехът и енергията на това момиче е точно това, от което България толкова много се нуждае днес", пише той