6 Декември, 2025

Румънските военни са открили нови отломки от руски дрон

Румънските военни са открили нови отломки от руски дрон

снимка: Ройтерс

Румънските военни са открили отломки, за които се предполага, че са от руски дрон, близо до един от ръкавите на река Дунав, съобщи румънският министър на отбраната, цитиран от „Киев Индипендънт“.

По данни на военното министерство около 11:30 ч. местно време екипаж на румънски хеликоптер е открил предполагаеми отломки от дрон край селата Нуфарул и Виктория в окръг Тулча, разпръснати на площ от няколко десетки метра.

Съобщава се, че към мястото е изпратен друг хеликоптер със специализиран екип на борда, който да изследва фрагментите.

Селата са разположени на разклонението на река Дунав, наречено Свети Георги, на около 15-20 км. югоизточно от украинската граница.

Това не е първият случай, в който румънските власти намират фрагменти от руски безпилотни самолети, унищожени при удари срещу Украйна.

След едностранното прекратяване на Черноморската инициатива за зърно, Русия засили атаките си срещу украинската пристанищна инфраструктура, насочвайки се към украинските речни пристанища Измаил и Рени в близост до румънската граница.

След нападение с дрон през нощта на 4 септември Украйна заяви, че няколко безпилотни летателни апарата са паднали и са се взривили на румънска територия.

Първоначално Букурещ отрече съобщението, след което на 6 септември министърът на отбраната Ангел Тилвар потвърди, че на румънския бряг на река Дунав са открити фрагменти от дронове.

На 9 септември румънските военни откриха отломки от още един дрон, подобен на тези, използвани от руската армия, в Плауру, село само на няколкостотин метра от украинската граница./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."