6 Май, 2026

Румънският премиер: Влизаме в Шенген по суша през декември

Румънският премиер: Влизаме в Шенген по суша през декември

Марчел Чолаку

Румънският премиер Марчел Чолаку съобщи днес, че решение за влизането на Румъния в Шенгенското пространство със сухопътните граници може да бъде взето преди втория кръг на президентските избори в страната (8 декември) и да бъде прието официално до края на месец декември. А през март следващата година проверките по сухопътните граници вече ще бъдат премахнати, съобщава БТА, позовавайки се на ТВ "Диджи 24".

За великденските празници румънците ще могат да пътуват без проверка на сухопътните граници на Европейския съюз, уточни той. 

"Мисля, че ще има заседание на КОРЕПЕР (Комитета на постоянните представители) и след това, на 13 декември, в Съвета по правосъдие и вътрешни работи ще се вземе решение на базата на вота на КОРЕПЕР. (Присъединяването към сухопътния Шенген) ще бъде през март, точно както и при въздушния...", заяви Чолаку преди заседание на правителството днес.

ТВ "Диджи 24" отбелязва, че през декември ще има заседания на КОРЕПЕР, на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, както и на Европейския съвет, на които ще се обсъждат всички точки, които Румъния се опитва да изпълни, за да влезе в пространството на свободно движение и със сухопътните си граници.

На 30 декември 2023 г. Съветът на ЕС взе решение да премахне контрола по въздушните и морските граници с Румъния и България, напомня телевизията. Решението влезе в сила от 31 март 2024 година. 

Дали България ще постигне целта, която си е поставила Румъния, е под въпрос предвид напрегната вътрешнополитическа ситуация около това дали ще има редовно правителство. Ребусът остава сложен, развръзката - непредсказуема. 

 
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: В Киев ще решим какви действия ще предприемем в отговор на продължаващите руски атаки

Зеленски: В Киев ще решим какви действия ще предприемем в отговор на продължаващите руски атаки

Днес той написа в социалната мрежа Екс, че към 10:00 ч. местно време руските сили са извършили 1820 нарушения на обявеното от Киев примирие

Мерц: Германия ще бъде бъде напълно различна до 2035 г.

Мерц: Германия ще бъде бъде напълно различна до 2035 г.

Тойй каза, че всеки ден се закриват работни места и фалират компании, но при все това призова германците да не изпадат в краен песимизъм, тъй като тази негативна настройка в крайна сметка може да отслаби дори едно силно общество.

Киев: Москва за пореден път пренебрегна реалистичния и справедлив призив за прекратяване на бойните действия

Киев: Москва за пореден път пренебрегна реалистичния и справедлив призив за прекратяване на бойните действия

Сибига коментира нарушението на режима на тишина от страна на руснаците. Той подчерта, че такава позиция изисква засилване на натиска върху руския режим