16 Януари, 2026

Румънският президент: Не можем да си позволим връщане към практиките на комунистическия режим

Румънският президент: Не можем да си позволим връщане към практиките на комунистическия режим

Румънският президент Клаус Йоханис

Клаус Йоханис публикува съобщение по повод деня на възпоминание на жертвите на фашизма и комунизма

Румънският президент Клаус Йоханис публикува съобщение по повод деня на възпоминание на жертвите на фашизма и комунизма, в което заяви, че "днес изкушението на антилиберализма е изключително голямо" и че "не можем да си позволим връщане към практиките, които характеризираха комунистическия режим", съобщава информационният сайт Зиаре, цитиран от БТА.

Държавният глава подчерта, че "нито една утопия не се е оказала по-кървава от фашизма и комунизма".

"Режимите, вдъхновени от тези идеологии, противостоящи на либерализма и демокрацията, имаха големи отражения върху политическото развитие на държавите в Централна и Източна Европа. Животът на милиони хора беше разрушен", се посочва в съобщението.

Йоханис напомня, че 23 август е "съдбовна дата в историята на Румъния", тъй като "разпределението на сферите на влияние в Европа след подписването на 23 август 1939 г. на пакта Рибентроп-Молотов причини териториалните загуби от 1940 г. и ускори тоталитарното бедствие, което щеше да продължи няколко десетилетия".

Държавният глава също така подчертава, че "днес изкушението на антилиберализма е изключително голямо" и че "настоящото поколение трябва да остане активно в борбата за защита на демокрацията и правовата държава" в момент, когато "се наблюдават редица атаки, целящи да отслабят румънската демокрация".
Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

Междувременно премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен подчерта, че „диалогът и дипломацията са правилният път напред“, като приветства факта, че вече е започнал „диалог“.

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

По-късно днес опозиционната лидера ще се срещне в Конгреса с американски сенатори.

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

"В Иран Русия за пореден път се омаза до темето в кръв и стана съучастник в масови убийства", казва той