6 Декември, 2025

Румен Христов: След като носим отговорност за кабинета, по-добре да имаме министри

Румен Христов: След като носим отговорност за кабинета, по-добре да имаме министри

Румен Христов


За всеки ресор ГЕРБ-СДС имаме поне по двама по-добри. След като носим отговорност с подкрепата си за това мнозинство и това правителство, може би е по-добре да имаме по-голямо участие с министри, каза пред БНР Румен Христов, лидер на СДС и депутат от ПГ на ГЕРБ-СДС.

"Имаме министър и вицепремиер - това е Мария Габриел. За външната политика ГЕРБ-СДС носи отговорността 100%", уточни той.

Христов подчерта, че въпреки гласуването му за вота на недоверие, не иска сваляне на правителството "Денков-Габриел", "защото при тези войни не е най-добрият вариант служебен кабинет на президента", а да покажат, че правителството може да заработи по-добре и "не всичко се приема еднозначно и нещата трябва да бъдат координирани":

"Въпреки критиките и недоволството това правителство е по-полезно, отколкото едно управление на Румен Радев. България има нужда от редовно правителство и затова ние го критикуваме и се опитваме да подобрим работата му. За нашите европейски партньори наличието на редовен кабинет е изключително важно. Те имат хоризонт от 4 години, независимо дали ще изкарат пълния си мандат, за разлика от служебното правителство, което е с хоризонт от 3 месеца".  

Румен Христов изтъкна колко важно е влизането на страната в еврозоната и в Шенген и изказа надежда най-късно от 1-ви юли 2024 г. България да бъде приета в Шенгенското пространство.

Според него Делян Пеевски се е наложил като незаобиколим фактор в ДПС, а в този парламент се е очертал като незаобиколим фактор и в него:

"Няма какво повече да коментираме, това е факт. Той може да подтикне и да насочи, но решенията (за управлението на страната - б.р.) се вземат от премиера и от Министерския съвет".

Лидерът на СДС подчерта, че споразумение между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ би създало механизъм с по-ясно разписани стъпки, по които да върви и парламентът, и правителството.
Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”