Президентът нарушава Конституцията като не връчва мандата на втората политическа сила в момента. Когато не е предвиден срок задължението се дължи незабавно. Това заяви пред БГНЕС бившият конституционен съдия Румен Ненков.
„По отношение на втория мандат президентът вече е в забава. Да се говори, че той разполага с някакво време е противно на Конституцията. Това е нарушение. Когато няма единен срок, то конституционното задължение подлежи на незабавно изпълнение. Всички други приказки означават нарушение на Конституцията“, подчерта той.
Според Ненков „най-лошото е, че в България хората с власт продължават да не уважават Конституцията“. „Когато властимащите не уважават Основния закон, тогава горко на народа, защото той никога няма да живее добре“, категоричен е съдията. Но това не е единственото нарушение на Конституцията, което става в наши дни, посочи Ненков.
„Песимист съм, защото се намира житейско оправдание на всяко нарушение на Конституцията. Не вярвам, че това е полезно за държавата“, каза той.
Според Ненков е недопустимо, когато един министър, който е и възпитаник на Харвард, да заявява по телевизията, че ще внася искане, което е отхвърлено от съда, докато не се намери някой съдия да му го уважи. „Това не може да го каже западен възпитаник. Това показва пълно пренебрежение към независимостта на съда и разделението на властите. В една демократична и правова държава той трябва да си тръгне веднага“, подчерта Румен Ненков.
Той не вижда да се прави и нещо срещу корупцията. „Смяната на едно лице с друго не означава нищо. Целият ми живот мина само в смяната на лица под измислената формула, че се сменя системата. Фактически системата не се смени“, заяви съдията. Румен Ненков разкритикува мълчанието на ръководителите на съдебната власт, което е доказателство, че те не са преодолели страха си.„Те продължават да се съобразяват със силните на деня. Ние вървим към по-зле, а не към по-добре, независимо, че се издигна лозунга „Не на страха!“, обобщи съдия Румен Ненков.
Фактор
„По отношение на втория мандат президентът вече е в забава. Да се говори, че той разполага с някакво време е противно на Конституцията. Това е нарушение. Когато няма единен срок, то конституционното задължение подлежи на незабавно изпълнение. Всички други приказки означават нарушение на Конституцията“, подчерта той.
Според Ненков „най-лошото е, че в България хората с власт продължават да не уважават Конституцията“. „Когато властимащите не уважават Основния закон, тогава горко на народа, защото той никога няма да живее добре“, категоричен е съдията. Но това не е единственото нарушение на Конституцията, което става в наши дни, посочи Ненков.
„Песимист съм, защото се намира житейско оправдание на всяко нарушение на Конституцията. Не вярвам, че това е полезно за държавата“, каза той.
Според Ненков е недопустимо, когато един министър, който е и възпитаник на Харвард, да заявява по телевизията, че ще внася искане, което е отхвърлено от съда, докато не се намери някой съдия да му го уважи. „Това не може да го каже западен възпитаник. Това показва пълно пренебрежение към независимостта на съда и разделението на властите. В една демократична и правова държава той трябва да си тръгне веднага“, подчерта Румен Ненков.
Той не вижда да се прави и нещо срещу корупцията. „Смяната на едно лице с друго не означава нищо. Целият ми живот мина само в смяната на лица под измислената формула, че се сменя системата. Фактически системата не се смени“, заяви съдията. Румен Ненков разкритикува мълчанието на ръководителите на съдебната власт, което е доказателство, че те не са преодолели страха си.„Те продължават да се съобразяват със силните на деня. Ние вървим към по-зле, а не към по-добре, независимо, че се издигна лозунга „Не на страха!“, обобщи съдия Румен Ненков.
Още от България
Министър Абровски разкри, че фалшивото масло е засечено още през 2025, но ни куца контролът
Той подчерта, че основната задача на Министерството на земеделието и на Агенцията по храните остава гарантирането на безопасността на храните и възстановяването на доверието на потребителите чрез по-строг контрол и по-чести проверки
Жълт код за обилни валежи в по-голямата част от страната, температурите остават високи
По Черноморието остава слънчево и топло, в планините - се очаква купесто-дъждовна облачност, с краткотрайни валежи и гръмотевични бури
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно в Горна Оряховица, пътувал е за Румъния
Изпълнявал е полет от Египет до Крайова