Ние отново се плашим и си разказваме едни страхове, нямало кой да купува електроенергията
Бойко Борисов ме потърси за съвет за АЕЦ "Белене". Не е истина, че съм съветник на премиера. Че съм сив, сив съм, но не съм кардинал. Това заяви бившият енергиен министър Румен Овчаров в "Лице в лице" на Би Ти Ви . Червеният политик и енергиен експерт донесе от 100 кладенеца вода , за да обясни колко печеливша и безопасна ще е централата. Кой ли ми вярва?
Той направи смехотворен опит да обясни, че корупция при проекта АЕЦ "Белене" . Корупция има там, където цената се вдига. Така беше при "Южен поток", при "Белене" няма такова нещо, обясни той.
„Ако Русия я сметнем за Европа, единият инвеститор е европейски, а другият – азиатски. Според мен по-сериозният е китайският инвеститор, друг въпрос е как ще се напаснат", смята Румен Овчаров.Той е категоричен, че е за построяването на „Белене”, но трябва да бъде гарантирано, че стойността на проекта няма как да бъде раздута корупционно
Зоната на АЕЦ "Белене" не е сеизмична, доказаха го от БАН. Доклад на академията 10 години по-рано твърдеше, че е е сеизмична, но това не е така, обясни Овчаров.
България е абсурдна страна, обясни той. Не за друго, а защото се лашкала от А до Я по темата Русия. Само БСП била твърдо за сътрудничество с Москва и за АЕЦ "Белене". Ние ли не знаем.
Тръбата, която идва в България е тръбата, с която се газоснабдява Крим, обясни той.
„Ние отново се плашим и си разказваме едни страхове, нямало кой да купува електроенергията… Има една елементарна истина – себестойността на електроенергията на АЕЦ „Белене” ще бъде по-ниска от тази на АЕЦ „Козлодуй”, смята Овчаров.По думите му нашата централа „ще се изкупи” за по-малко от 20 години, а след това – всичко останало ще е плюс за държавата. А дали ще ни има дотогава?
Още от България
Демерджиев с срещна с помощник-държавния секретар на САЩ Тод Уилкокс
В срещата участва и временно управляващият Посолството на САЩ в България Х. Мартин Макдауъл, който също изрази признателност за положителните резултати от партньорството.
Йотова: България и БНБ да защитят монетата от 2 евро, посветена на българската азбука
Президентът отново подчерта, че еврото не е цел, а инструмент за парични и икономически политики, голяма възможност за повече инвестиции в България
Арх. Петър Диков: Под София има 500 мегавата геотермална енергия, а плащаме скъпо за газ
Преди години той изготви проект за геотермалните води в София и за използването им за отопление на големи сгради