22 Април, 2026

Румен Радев: Ценим високо усилията на Йордания за поддържане на мира в Близкия Изток

Румен Радев: Ценим високо усилията на Йордания за поддържане на мира в Близкия Изток

снимка: пресцентър на Президентството

България и Йордания имат отлично партньорство и ще задълбочат двустранното си сътрудничество в сферата на сигурността, борбата с радикализацията и тероризма. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и министъра на външните работи на Хашемитското кралство Йордания Айман Ал-Сафади, които разговаряха днес на „Дондуков“ 2, съобщиха от президентската институция.

„България високо цени усилията на Йордания за поддържане на мира и стабилността в Близкия Изток, което е от изключително значение за държавите от съседните региони и за Европейския съюз”, посочи президентът Румен Радев. Държавният глава подчерта ефективността и добрите резултати от инициативата на йорданския крал Абдула II бин ал-Хусейн т.нар. Процес Акаба, за противодействие на тероризма, екстремистките идеологии и радикализацията, която е особено важна за региона на Балканите. България и Йордания ще продължат и двустранния обмен на информация и опит в превенцията на радикализацията.

Борисов: България високо оценява инициативите на краля на Йордания за борба с тероризма

„Сред чуждестранните терористични бойци в Близкия Изток няма нито един българин“, подчерта на срещата външният министър на Йордания и отбеляза ролята на толерантното българско общество в това отношение.

„България има дълбоки исторически традиции в религиозната и етническа толерантност и може да бъде пример“, посочи от своя страна президентът Румен Радев.
Сподели:

Коментари (0)

Андрей Гюров с разкрития за правителството на Росен Желязков

Андрей Гюров с разкрития за правителството на Росен Желязков

Служебният премиер коментира, че кабинетът "Желязков" е изтеглил рекорден дълг и е заключил част от тези средства в ББР

„Да, България“: Сарафов веднага да напусне кабинета на главния прокурор

„Да, България“: Сарафов веднага да напусне кабинета на главния прокурор

"Днес има заседание на прокурорската колегия на ВСС и единственото решение е Сарафов да подаде оставка“, призова съпредседателят на партията Ивайло Мирчев

Започна демонтаж на скелето около постамента на МОЧА в Княжеската градина

Започна демонтаж на скелето около постамента на МОЧА в Княжеската градина

На 17 февруари 2026 година, правителството беше одобрило 270 000 евро за охрана на демонтираните бронзови фигури и барелефи - част от монумент „Паметник на Съветската армия“, наем на скеле и наем на ограда за обезопасяване на монумента