17 Август, 2026

Румен Радев обяснява на емира на Катар стабилността в Персийския залив

Румен Радев обяснява на емира на Катар стабилността в  Персийския залив

Президентът и шейх Тамим бин Хамад Ал Тани определиха търговско-икономическите отношения, инвестициите и сигурността като ключови сфери от взаимен интерес

Политическият диалог и разбирателството са от ключово значение за гарантирането на мира и стабилността в региона на Персийския залив. Единствено по пътя на дипломацията следва да се изгладят възникналите неразбирателства между Катар и други държави в региона. Това заяви президентът Румен Радев в телефонен разговор с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, който се проведе днес по инициатива на катарската страна, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
По време на разговора държавният глава призова да бъдат използвани всички дипломатически средства за предотвратяване на ескалацията на напрежението в региона, както и за запазване на единството на Съвета за сътрудничество на арабските държави от Залива. Президентът обърна специално внимание на инициативата за медиация на Кувейт и изрази надежда, че заинтересованите страни ще успеят да се възползват от нея и да преодолеят различията си в името на стабилността и благоденствието на целия регион.
„Съветът за сътрудничество на арабските държави от Залива е важен партньор за Европейския съюз и България. Високо ценим традиционно добрите и приятелски отношения помежду ни и бихме желали те да бъдат продължени и задълбочени“, каза още държавният глава. 
Президентът Румен Радев и шейх Тамим бин Хамад Ал Тани определиха търговско-икономическите отношения, инвестициите и сигурността като ключови сфери от взаимен интерес за бъдещ диалог и партньорства. 
Сподели:
Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища

Турция планира да съкрати вноса на петрол през руски пристанища

Данни от борсовата търговия разкриват, че през юли турската страна е получила около 900 тона петрол при 1,2 млн. тона през юни, като според експерти това се дължи на спада на вноса през черноморските пристанища на Русия

Forbes: На фона на рекордни загуби на Русия, се мисли за масова мобилизация

Forbes: На фона на рекордни загуби на Русия, се мисли за масова мобилизация

Meduza по-рано съобщи, че руски представители обсъждат възможността за провеждане на такава мобилизация след изборите за Държавна дума през есента

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Ройтерс: Русия порази съоръжения в стоманодобивен завод на Украйна

Руските сили удариха най-големия стоманодобивен завод в Украйна през нощта в индустриалния град Кривой Рог, родния град на президента Володимир Зеленски

Коментари (0)