Румяна Арнаудова: Целта на проверката в лечебните заведения е да разбием модела "болница в болница"
Обвинения грозят и бивши директори на разследваните болници
Ние сме установили съществуването на системен проблем в болничните заведения, затова главният прокурор разпореди такава проверка. Чрез наказателните производства ще се опитаме да пресечем тази престъпна дейност, която има користни намерения. Това обяви в студиото на Нова ТВ говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Нецелесъобрано сключени договори – за това престъпление сме събрали данни. Ще бъдат изследвани всички договори, защото освен незаконосъобразни договори е възможно да са сключени неизгодни сделки. Ще се изследват и лицата, дали разрешение за сключването им. Ще бъдат повдигнати обвинения на онези ръководители, които са извършили престъплението, категорична бе Арнаудова.
По думите и моделът „болница в болницата“ е бил разкрит още в болницата във ВМА, а в последствие и в болницата във Враца. Сключване на договори между общинските и частни лечебни заведения, като услугите се изпълняват единствено в частните болници. Това бе установено в 13 болници, които ще бъдат много щателно разследвани. Защото докато държавните болници са пред фалит, частните болници печелят огромни пари. Но в същото време здравните услуги и лечението на пациентите не се е подобрили, обясни още Румяна Арнаудова.
Този порочен модел има гръб в държавата. Не зная къде си имат шапка тези хора, но си имат шапка. Това пък обяви бившият здравен министър Мирослав Ненков, визирайки шефовете на здравните заведения, които са сключвали подобни незаконосъобразни договори, а не изключено и други съмнителни сделки.
Още от България
Ивайло Мирчев: Радев дължи отговори за замразяването на договора с "Боташ"
"Предоговарянето може да има смисъл само при едно условие: България да не се превърне в троянски кон за руски газ, „изпиран“ през Турция"
Пеевски: Изразяваме удовлетворение от замразяването на договора с “Боташ”
"Този жест от турска страна е пример за добросъседски взаимоотношения, които за нас са особено важни, тъй като Турция е ключов стратегически партньор за България", пише той.
"Прогресивна България" предлага отпадане на хартиените бюлетини
„За цел си поставяме нещо амбициозно – да приключим с изборното законодателство до края на месеца“