28 Февруари, 2026

Румяна Коларова: Кирил Петков е уплашен, това е само началото на сблъсъка му с президента

Румяна Коларова: Кирил Петков е уплашен, това е само началото на сблъсъка му с президента

Румяна Коларова

Хроничните проблеми в съдебната система са остатъци от тоталитарния режим

"Очевидно се търси смяна на фокуса. Не съм юрист, но преди разпита на Кирил Петков е имало предварителен разговор. Съдебната власт в България се класифицира като остатъци от тоталитарния режим. Когато е приемана конституцията ни, е даден специален статут на съдебната система. Големият въпрос е как тези остатъци влияят днес. Имаме хроничен проблем, който има ново развитие. Природата му не може да се търси в тази ситуация. Основният принцип на демокрацията е в диалога. Министър-председателят беше уплашен. Даде пресконференция, за да се застрахова. Той си говори с Иван Гешев през медиите. Главният прокурор пък води диалог с премиера чрез съдебната система". Това заяви пред БТВ политологът Румяна Коларова. 

"Румен Радев има 5 години мандат и сигурен хоризонт, докато на Кирил Петков му дават още година и половина. Двамата са на двата бряга. Това е сблъсък между човек, който владее цялата власт и тези хора, които тепърва влизат в нея. Министерският съвет трябва да контролира цялата власт. Въпросът е до колко ще отстъпи президентът. Двамата развиват популизма си на различни теми. Президентът - по темата "Северна Македония", а Кирил Петков - с борбата с корупцията. Това е само началото на сблъсъка им", каза още Коларова. 

Сподели:

Коментари (0)

ГЕРБ: Правителството на Гюров действа антисистемно, забравя, че сме парламентарна република

ГЕРБ: Правителството на Гюров действа антисистемно, забравя, че сме парламентарна република

Призоваваме служебният министър-председател незабавно да предприеме действия по запознаване на парламентарно представените партии с решенията на Съвета за сигурност и мотивите за вземането им

Гюров след Съвета за сигурност: България не е част от конфликта и не е пряко заплашена

Гюров след Съвета за сигурност: България не е част от конфликта и не е пряко заплашена

Премиерът заяви, че не е изисквано предоставяне на българска територия за бойни действия и няма промяна в степента на бойна готовност на въоръжените ни сили

“Ангели на пътя”: Изразяваме гняв и протест срещу отново отложеното дело за смъртта на Филип

“Ангели на пътя”: Изразяваме гняв и протест срещу отново отложеното дело за смъртта на Филип

"Преди три години Филип Арсов бе прегазен от пиян шофьор на пешеходна пътека. Фактът, че трагедията се случва недалеч от сградата на МВР в столицата, е още един злокобен символ за отсъствието на минимален респект от държавата."