8 Февруари, 2026

Русия и САЩ започнаха преговори в Истанбул

Русия и САЩ започнаха преговори в Истанбул

Реджеп Ердоган се стреми да играе важна роля в преговорите за прекратяване на военните действия в Украйна, снимка: архив

Съединените щати на два пъти застанаха на страната на Москва при гласуванията в ООН, като се опитаха да избегнат осъждането на руското нападение срещу Украйна преди три години

Представители на Русия и САЩ се срещнаха в Истанбул днес, на 27 февруари, за да разговарят за разрешаване на проблемите с посолствата, докато двете страни се стремят да възстановят връзките си, съобщиха руските информационни агенции. 

Разговорите се провеждат в резиденцията на генералния консул на САЩ и се случват след първата среща на високо равнище между двете ядрени сили - този месец, февруари - след началото на руската офанзива в Украйна. 

Нито една от двете страни не е съобщила кой ще участва в преговорите, но ТАСС заяви, че руската делегация включва „представители на външното министерство“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се опита да възстанови отношенията с Москва след встъпването си в длъжност през януари 2025 г. Той се обърна към руския си колега Владимир Путин и инициира разговори на високо равнище с представители на Кремъл за първи път от повече от три години. 

Руският външен министър Сергей Лавров и американският държавен секретар Марко Рубио се срещнаха на 18 февруари в саудитската столица Рияд, където се договориха да дадат начало на преговори по конфликта в Украйна, като изключиха Киев от разговорите. 

Съединените щати на два пъти застанаха на страната на Русия при гласуванията в ООН, като се опитаха да избегнат осъждането на военното нападение на Москва срещу южната им съседката преди три години.

Разговорите в Истанбул имат за цел да нормализират работата на дипломатическите им мисии, след като всяка от тях прогони служители на посолствата на другата страна по време на управлението на бившия американски президент Джо Байдън. 

Членът на НАТО Турция се стреми да играе важна роля в преговорите за прекратяване на военните действия в Украйна. На два пъти Турция бе домакин на преки преговори между Москва и Киев през март 2022 г. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Дронове подпалиха стратегически завода за уникално авиационно гориво

Удар в сърцето на Русия: Дронове подпалиха стратегически завода за уникално авиационно гориво

Целта е от стратегическо значение за руския военно-промишлен комплекс, защото е специализиран в производството на уникални химически продукти, необходими на авиационната и космическата промишленост

ВСУ удариха нефтобаза в руската Саратовска област и стратегически обекти на врага

ВСУ удариха нефтобаза в руската Саратовска област и стратегически обекти на врага

Руските загуби и мащабът на щетите се изясняват, но това със сигурност ще се отрази на настъпателните възможности на окупаторите

Мъж заплашил Джей ди Ванс с убийство, арестуваха го в Охайо

Мъж заплашил Джей ди Ванс с убийство, арестуваха го в Охайо

В дома на 33-годишният Шанън Матре от Охайо са открити и материали за сексуално насилие над деца