5 Април, 2026

Русия: Макрон тласка на Европа към световна война

Русия: Макрон тласка на Европа към световна война

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мария Захарова, говорителка на руското външно министерство, се подигра с коментара на френския президент


Руски официални лица и законодатели се изказаха с насмешка по адрес на френския президент Еманюел Макрон за думите му, че Русия заплашва Европа, и предупредиха, че подобна реторика може да доведе Запада до пропастта на нова световна война.

Нахлуването на Русия в Украйна предизвика най-голямата конфронтация между Запада и Русия след Кубинската ракетна криза през 1962 г. И Кремъл, и Белият дом предупредиха да не се предприемат погрешни стъпки, които могат да предизвикат Трета световна война.

В обръщението си към нацията Макрон заяви, че Русия е „заплаха за Франция и Европа“, че Украйна вече е „глобален конфликт“ и че ще започне дебат за разширяване на френския ядрен чадър за съюзниците в Европа.

„Подобен погрешен анализ води до фатални грешки“, заяви Константин Косачев, високопоставен руски сенатор, според когото Макрон е сбъркал с реакцията срещу Русия.

„Макрон маниакално налага на своите граждани, съюзници и на целия свят една напълно погрешна концепция за случващото се - „руснаците идват! Такива фалшиви заключения и фалшиви внушения водят към бездната“, каза Косачев, цитиран от Ройтерс.

Русия и Съединените щати са далеч най-големите ядрени сили в света с по над 5000 ядрени бойни глави, следвани от Китай с около 500 и след това Франция с 290 и Обединеното кралство с 225.

Бившият руски президент Дмитрий Медведев, който някога се представяше за "умерен", заяви, че „Микрон“ не представлява никаква заплаха и прогнозира, че той ще загуби властта до 2027 г.

Руски официални лица казват, че твърдата реторика на Макрон, британския премиер Киър Стармър и други европейски сили през последните дни просто не е подкрепена с твърда военна сила и посочват напредъка на Русия на бойното поле в Украйна.

Мария Захарова, говорителка на руското външно министерство, се подигра с коментара на Макрон, че Франция разполага с най-ефективната армия в Европа.

Президентът Макрон „всеки ден прави изявления, които са напълно откъснати от реалността и противоречат на предишните му изявления. Той е разказвач на истории“, заяви Захарова.

Тя добави, че Макрон „ще трябва да се извини на собствения си народ за това, че го е подвел“.

Коментирайки изказването му, Мария Захарова сравни френския президент с Оле Лукьой - герой от датска приказка на Ханс Кристиан Андерсен, който имал два вълшебни чадъра, които отварял за спящи деца.

„Разбрах на кого ми прилича: на ядрения Оле Лукьой“.

Путин неведнъж е отхвърлял като глупост твърденията на Запада, че Русия един ден може да нападне член на НАТО, което съгласно член 5 би се считало за нападение срещу всички 32 членове на алианса.

Путин представя войната като част от историческата борба със Запада, който според него е унизил Русия след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., като е разширил НАТО и е навлязъл в сферата на влияние на Москва, включително Украйна.

Косачев заяви, че Макрон се отдалечава от наследството на бившия президент Шарл дьо Гол и каза, че Макрон явно се стреми да прехвърли вината за всички проблеми на Франция и Европа единствено върху плещите на Русия. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито