11 Февруари, 2026

Русия се опита да разруши Печенежкото водохранилище в Харкивска област, има повреди по стената

Русия се опита да разруши Печенежкото водохранилище в Харкивска област, има повреди по стената

Снимка: скрийншот

Украинската страна отдавна е наясно с потенциалните рискове и е готова с планове за действие в случай, че язовирът претърпи критични повреди.

Руските окупатори нанесоха удар срещу стената на  Печенежкото водохранилище в Харкивска област, съобщи Униан с позоваване на началника на Печенежката селска военна администрация Олександър Гусаров. 
Има повреда на стената.

Съобщава се, че движението по преминаващия там път е било спряно, тъй като пътната инфраструктура е пострадала.

Украинската страна отдавна е наясно с потенциалните рискове и е готова с планове за действие в случай, че водохранилището претърпи критични повреди – това се казва в официално съобщение на 16-и армейски корпус на Въоръжените сили на Украйна.

Разработени са алтернативни маршрути за движение и осигуряване на необходимата логистика. Така се гарантира, че атаките срещу водохранилището няма да повлияят критично на бойните действия.

Отбелязва се, че язовирът от дълго време е обект на постоянни руски обстрели.

"Врагът се е опитвал да го порази с ирански "Шахеди", авиационни бомби, различни видове ракети, "Мълнии" и FPV-дронове. Само през последните дни са регистрирани няколко опита да бъде поразен този участък. Онзи ден руска ракета удари вилна зона в съседство, унищожи над десет къщи." – посочват украинските военни.

"При необходимост Силите за отбрана на Украйна са готови да възстановят пътя в максимално кратки срокове. Имаме специални инженерни средства и специалисти, които вече работят по изпробвани схеми." – допълват от 16-и армейски корпус на ВСУ.

Посочва се, че Печенежкото водохранилище е обект от критична важност, осигуряващ водоснабдяване, екосистемна стабилност и сигурност за десетки населени места в Харкивска област.

"Опитите за унищожаване на язовира нямат никакво военно оправдание и ударите срещу него са неизбирателно нападение срещу граждански обект, което директно е забранено от чл. 52 на Допълнителен протокол I (на Женевските конвенции – б.р.)" – се казва още в съобщението.

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Русия: Ще продължим да спазваме ограниченията в Нов СТАРТ, при едно условие

Русия: Ще продължим да спазваме ограниченията в Нов СТАРТ, при едно условие

Договорът от 2010 г. изтече на 5 февруари, оставяйки Русия и САЩ без обвързващи ограничения върху стратегическите си ядрени арсенали за първи път от над половин век насам

Европарламентът одобри 90 млрд. заем за Украйна

Европарламентът одобри 90 млрд. заем за Украйна

Споразумението относно условията на мащабния заем се очаква да проправи пътя към това Киев да получи спешно необходимите средства през следващите месеци

Посланикът на Русия в Белград атакува България - че е лоялен член на ЕС и може да спре руския газ към Сърбия

Посланикът на Русия в Белград атакува България - че е лоялен член на ЕС и може да спре руския газ към Сърбия

„А България е ангажиран член на ЕС, който, както се казва, понякога се опитва да изпревари събитията."