23 Февруари, 2026

Русия отново отказа прекратяване на огъня

Русия отново отказа прекратяване на огъня

Украинската делегация, снимка: EPA/BGNES

„Ключът към траен мир е ясен: агресорът не трябва да получава никаква награда за войната. Путин не трябва да получи нищо, което би оправдало агресията му.“

Вторият кръг от преговорите между Русия и Украйна в Истанбул приключи. 

Украинската делегация съобщи, че руснаците са отхвърлили идеята за безусловно прекратяване на огъня.

Двете страни се договориха да работят по нова размяна на военнопленници, предаде БГНЕС. 

Веднага след приключването на преговорите, от турското външно министерство обобщиха: „Срещата приключи. Тя не завърши негативно.“

Темата коментира и украинският президент Володимир Зеленски, който днес участва в среща с лидерите на НАТО в Литва: „Делегациите размениха документи чрез турската страна и подготвяме ново освобождаване на военнопленници.“

Украинският президент посочи още, че Владимир Путин не трябва да бъде възнаграждаван за инвазията си.

„Ключът към траен мир е ясен: агресорът не трябва да получава никаква награда за войната. Путин не трябва да получи нищо, което би оправдало агресията му.“ - категоричен е Зеленски.

По-късно съветникът на украинския президент Андрий Ермак заяви, че украинската делегация е връчила на руската страна списък с похитени украински деца, незаконно депортирани от Москва по време на нейната инвазия - Украйна е поискала те да ѝ бъдат върнати.

„Става дума за стотици деца, които Русия незаконно е депортирала, принудително е прехвърлила или е държала във временно окупирани територии“, написа Ермак в социалните мрежи.

Членът на украинската делегация Серхий Кислица каза пред репортери, че Москва е отхвърлила безусловното прекратяване на огъня.

Разговорите, чиито домакини бяха турски официални лица, следват първия кръг от преговори, който се проведе на 16 май. Първата среща завърши със споразумение за най-мащабната размяна на пленници по време на войната, но без никакъв осезаем напредък към мирно споразумение.

Украинската делегация беше водена от министъра на отбраната Рустем Умеров (който не взе участие в първата среща), а руската - от Владимир Медински, съветник на руския автократ Владимир Путин. 

Сподели:

Коментари (0)

Зрелищен арест в Лондон: След принц Андрю и Питър Манделсън в капана на аферата „Епстийн“

Зрелищен арест в Лондон: След принц Андрю и Питър Манделсън в капана на аферата „Епстийн“

Миналата година Стармър бе принуден да отстрани Манделсън от поста специален пратеник във Вашингтон заради разкрития за мащаба на приятелството му със скандалния милиардер

Посланикът на ЕС: Албания е на критичен етап по пътя към членство в съюза

Посланикът на ЕС: Албания е на критичен етап по пътя към членство в съюза

Според Силвио Гонзато атаките срещу съдебната система не бива да продължават

Български доброволец загина на фронта в Украйна

Български доброволец загина на фронта в Украйна

"Нашият обичан български брат Михаил Русков, който служи в Украйна като доброволец, загина на бойното поле"