4 Април, 2026

Русия размахва пръст на Германия: Никакъв Мерц, никакви Тауруси няма да спасят Украйна

Русия размахва пръст на Германия: Никакъв Мерц, никакви Тауруси няма да спасят Украйна

Мария Захарова, снимка: архив

На фона на "многобройните войнствени и русофобски изказвания на германски политици" няма основание да се очаква подобрение в двустранните отношения, отсече Мария Захарова

Русия изрази скептицизъм относно подобряването на отношенията с Германия при управлението на новия канцлер Фридрих Мерц, като подчерта, че евентуалните доставки на ракети с голям обсег "Таурус" за Украйна няма да променят хода на конфликта, предаде агенция "Франс прес".

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че на фона на "многобройните войнствени и русофобски изказвания на германски политици" няма основание да се очаква подобрение в двустранните отношения. Тя добави, че евентуалните планове за снабдяване на Киев с ракети "Таурус" няма да "спасят" Украйна.

Фридрих Мерц, лидер на Християндемократическия съюз (ХДС) и фаворит за канцлерския пост, заяви, че Германия трябва да работи в тясно сътрудничество с Великобритания, Франция и Полша за оказване на военна помощ на Украйна, включително по въпроса за доставки на оръжия с голям обхват, като ракетите "Таурус" .

Въпреки това, германският парламент отхвърли предложението на опозицията за изпращане на крилати ракети "Таурус" на Украйна, като събра само 182 гласа "за" при 480 "против" .

Бившият вече канцлер Олаф Шолц изразяваше също опасения, че доставката на ракети с голям обсег може да въвлече Германия във войната, тъй като "Таурус" има обсег от 500 км и може да достигне до Москва .

Мерц, от своя страна, подчерта, че украинската армия досега "без изключение и много правилно" е спазвала всички ограничения за обхвата, договорени със страните, доставящи оръжия .

Той също така призова за създаването на европейска група за координиране на военната помощ за Украйна, предвид връщането на Доналд Тръмп в Белия дом.

Въпреки различията в позициите, и двете страни подчертават необходимостта от внимателно обмисляне на действията, за да се избегне ескалация на конфликта.

Сподели:

Коментари (0)

Въздушната война над Залива ескалира: Иран свали втори боен самолет на САЩ

Въздушната война над Залива ескалира: Иран свали втори боен самолет на САЩ

Единственият пилот на самолета е бил спасен, но експерти предупреждават, че директният обстрел на американска авиация от страна на иранските сили изправя двете държави пред прага на пълномащабна война

Безмилостни руски удари по Краматорск, има загинали

Безмилостни руски удари по Краматорск, има загинали

Сред жертвите е и 16-годишно момче, възрастно семейство и млада жена

Тръмп няма прогноза как ще действа Вашингтон заради изчезналия американски пилот

Тръмп няма прогноза как ще действа Вашингтон заради изчезналия американски пилот

Американският президент е заявил в същото време, че свалянето на американския изтребите едва ли ще се отрази на преговорите с Ислямската република