16 Юни, 2026

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

илюстративна снимка: архив Faktor.bg

Москва предоставя чувствителна информация на Техеран за израелската енергийна инфраструктура на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и риска от нова ескалация

Русия е предоставила на Иран сателитно разузнаване за над 50 израелски енергийни обекта. Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски днес, 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран, съобщи „Киев Индипендънт“.

„(Русия) помага на Иран да извършва атаки. Това са цивилни инфраструктурни обекти без никакво военно предназначение“, написа Зеленски в канала си в Telegram.

„Това ни напомня за живота под руските бомбардировки в Украйна, когато те атакуват нашата електропреносна мрежа или системите за водоснабдяване“, добави той.

От началото на американско-израелските операции срещу Иран на 28 февруари Украйна неколкократно заявява, че Русия споделя разузнавателна информация с Иран.

Зеленски каза на 23 март, че Украйна разполага с „неопровержими доказателства“, че Русия предоставя разузнавателна информация на Техеран, позовавайки се на данни от украинските военни разузнавателни служби.

Според „Политико“ Русия е признала тази практика, като на 20 март изданието съобщи, че Москва е предложила да спре споделянето на разузнавателна информация с Иран в замяна на това САЩ да прекратят обмена на разузнавателни данни с Киев. / БГНЕС  

Сподели:
Defense Express: Русия е загубила над 70% от бомбардировачите си Ту-22М3

Defense Express: Русия е загубила над 70% от бомбардировачите си Ту-22М3

"Може би в момента разполагат с приблизително 9-10 действащи бомбардировача от този тип"

YouGov: "Алтернатива за Германия" вече води с 9% пред блока на Мерц

YouGov: "Алтернатива за Германия" вече води с 9% пред блока на Мерц

AзГ се превърна в най-голямата опозиционна партия в Германия след безпрецедентен успех на миналогодишните парламентарни избори

Лавров: Зеленски води е дипломация с мегафон

Лавров: Зеленски води е дипломация с мегафон

Той определи европейската позиция като „илюзорна“ и подчерта, че Москва не възнамерява да приема ултиматуми по отношение на войната в Украйна

Коментари (0)