Русия започна да губи позиции в Украйна
Фактът, че дори краткото примирие не успя да се спази, предполага, че войната на Русия срещу Украйна е малко вероятно да приключи скоро, пише The Economist.
Въпреки че няма значително намаляване на интензивността на военните действия, ходът на войната се променя. Изданието отбелязва, че броят на убитите във войната руснаци остава изключително висок, а пролетното им настъпление е в застой.
Анализ, проведен от The Economist, показа, че тази година, за първи път от октомври 2023 г. насам Русия е понесла известни териториални загуби.
Освен това, журналистите изчисляват, че до 12 май между 280 000 и 518 000 руски войници са били убити във войната, като общият брой на жертвите (включително ранените) варира от 1,1 до 1,5 милиона.
„Това означава, че приблизително 3% от мъжкото население на Русия в предвоенна възраст е било убито или ранено“, пише изданието.
Някои източници предполагат, че руските войски все още напредват бавно. Изданието обаче, позовавайки се на собствен анализ, посочва, че руските войски са превзели приблизително 220 квадратни километра, или само 0,04% от украинската територия, тази година.
„Наскоро Украйна започна да си връща територии. Месечните данни показват, че украинските въоръжени сили са си възвърнали приблизително 189 квадратни километра. Русия може да забави подготовката за лятната си офанзива. Това може да стане и повратна точка във войната“, заключиха журналистите.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)