Шегувал се с цените на яйцата в Русия
Русия постави в предварителен арест лидер на узбекска общност заради иронична публикация в социалните мрежи за връщането на руските войници от Украйна, предаде АФП.
След изпращането на войски в Украйна през 2022 г. Москва предприе драконовски мерки срещу инакомислието, като забрани критиките към войната и наказа хиляди хора за осъждането ѝ.
Усман Баратов, ръководител на узбекска обществена организация, която работи по правата на мигрантите, беше обвинен в "подбуждане към омраза" с публикация, която според разследващите обижда силите на Москва в Украйна.
Обвинението предвижда максимално наказание от три години затвор.
През декември той публикува изображение на петел в социалните мрежи, след като Путин се пошегува с повишаването на цените на яйцата в Русия.
"Върнете петела от фронта", написа той.
Терминът "петел" в руския затворнически жаргон се отнася за затворници в дъното на затворническата йерархия и често носи сексуален подтекст.
Руският Следствен комитет заяви, че по време на разследването е използвал "лингвистична и компютърна експертиза", за да анализира публикацията.
Властите твърдят, че постингът е накърнил "достойнството" на руските войници в Украйна.
По време на пресконференцията си в края на годината самият Путин се пошегува с повишаването на цените на яйцата, тъй като нарастващите разходи за основните хранителни продукти тревожат руснаците преди президентските избори през март. /БГНЕС
Още от Свят
Зеленски: ОАЕ може да помогнат на Украйна за сигурността в Черно море
„Украйна винаги помага на онези, които помагат на нас. През тази година украинците оказаха съществен принос за сигурността на нашите партньори в Персийския залив“, добави държавният глава
В Москва взривиха ресторант! Главнокомандващият на Въздушно-космическите сили празнувал рожден ден?
По думите на очевидец, разговарял с ASTRA, до ресторанта били паркирани множество автомобили с черни военни регистрационни номера. Освен това в района се намирал автобус на Росгвардия.
ZEIT: Войната между Украйна и Русия навлиза във фаза на максимална ескалация с глобални последици
"Все по-интензивната въздушна и морска война вече оказва сериозно влияние върху световната търговия, цените на храните и енергийните доставки", пише изданиетво.